Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Belirsizliği Bitti! Borsa Yeni Döneme Pozitif Başladı

Borsada aylardır süren seçim belirsizliğinin geride kalması yatırımcıların üzerindeki stresi alırken, ilk işlem gününde sert yükseliş oldu.
Seçim Belirsizliği Bitti! Borsa Yeni Döneme Pozitif Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hisse senedi piyasaları için belirsizlik faktörü bugün itibarıyla sona erdi. Türkiye 28 Mayıs’ta ikinci kez sandığa giderek 13. cumhurbaşkanını seçti. Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ile olan yarışı kazanarak Türkiye’yi beş yıl daha yönetecek olan isim oldu.

Sermaye piyasaları için en riskli faktör olan belirsizlik sona ererken istikrarın devam edeceği beklentisi fiyatlamalara olumlu yansıdı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 2,52 yükselişle başladı. Açılışta birçok hisse senedinde sert sıçramalar kaydedilirken sektör endeksleri arasında en fazla artan madencilik oldu.

Endeks saat 10.40’ta yüzde 3,04 yükselişle 4.727 puandan işlem görüyor.

Seçim Belirsizliği Bitse de Soru İşaretleri Sürüyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi güne 115,49 puan artışla 4696 puandan başladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,38, holding yüzde 1,56 artış gösterirken seansın başlamasıyla tüm sektör endekslerinde yükseliş hızlandı.

Endeks Cuma günü yüzde 3,45 değer kazancıyla 4580 puandan kapanmıştı. Borsa yatırımcısı aylardır sancılı bir piyasada işlem yapmaya çalışırken, tüm umutlar seçimlerin geride kalıp belirsizlik ortamının kalkmasına çevrilmişti.

GCM Yatırım Banner

Nitekim ilk fiyatlamalara bakıldığında piyasanın mevcut tablodan memnun olduğu görülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da balkon konuşmasında güven ve istikrarın çok önemli iki kavram olduğunu vurgulayıp, uluslararası itibara sahip bir finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarladıklarını söyledi.

Seçime dair endişeler geride kalsa da yatırımcıları huzursuz eden bazı konularda soru işaretleri devam ediyor. Yeni kabine, kur korumalı mevduat sisteminin devam edip etmeyeceği, para politikasında değişiklik yapılıp yapılmayacağı ve maliye politikalarının seyri gibi konular merak ediliyor.

Yatırımcı Sayısı 5 Milyonun Altına İndi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: MKK

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 26 Mayıs haftası itibarıyla pay senedi yatırımcı sayısı 378 bin 241 kişi azaldı. Böylelikle önceki hafta 5 milyon 20 bin 865 olan yatırımcı sayısı, geçen hafta 4 milyon 642 bin 624’e geriledi.

Söz konusu dönemde pay senedi değeri 5,16 trilyon TL’den 5,26 trilyon TL’ye çıktı.

Seçimin ertesi gününde hisselerdeki anlık duruma bakacak olursak, en çok artanların başında Anadolu Isuzu, Naturel Enerji, Grainturk Tarım gibi şirketler yer alıyor.

Yatırımcıların bugün sert yükseliş beklediği Varlık Fonu şirketlerinden Tukcell yüzde 3,36, Türk Hava Yolları yüzde 3,23, Halkbank yüzde 1,55, Vakıfbank yüzde 1,33 ve Kardemir D yüzde 2,91 artıda işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.