Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Seçimini Yaptı: Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı Oldu

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu tamamlandı. Oyların sayılmasının ardından Türk halkı, 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dedi. Detaylar haberde;
Türkiye Seçimini Yaptı: Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de 5 yıl boyunca görev yapacak yeni parlamento üyeleri 14 Mayıs seçimlerinde belirlenmişti. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalarak, 28 Mayıs’a ertelenmişti. Bugün cumhurbaşkanlığı seçimi de netlik kazandı. Sandıktan çıkan sonuçlara göre Türkiye halkı 13. Cumhurbaşkanı için Recep Tayyip Erdoğan dedi.

Ülke genelinde 191 binden fazla sandık kuruldu. Resmi olmayan sonuçlara göre sandıkların tamamı açılırken, oyların yüzde 52’sinden fazlasını Erdoğan aldı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener ilk turda gösterilen ilginin ikinci turda da yaşandığını ve sandığa katılımın yüksek olduğunu söyledi.

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanacak olan ikinci tur cumhurbaşkanı seçimi için Türkiye genelinde saat 08.00’da başlayan oy verme işlemiş 17.00 itibarıyla sona erdi.

Saat 23.49 İtibarıyla Seçim Sonuçları

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: YSK

28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre sandıkların yüzde 99,85’i açıldı. Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan oyların yüzde 52,16’sını, Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47,84’ünü aldı.

GCM Yatırım Banner

YSK Başkanı Yener, saat 23.00 sularında kameraların karşısına bir kez daha çıkarak basın açıklaması yaptı.

Yener, “An itibarıyla sisteme girilmeyen 809 bin 020 oranındaki oy oranının tamamının Cumhurbaşkanı adaylarından herhangi birisine verilmesi halinde dahil sonuçların değişmeyeceği görülmüş Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür.” şeklinde duyuru yaptı.

Saat 20.08 İtibarıyla YSK: Yüzde 53,41 Oy Oranıyla Erdoğan Önde

YSK Başkanı Yener’in saat 20.08 itibarıyla paylaştığı verilere göre Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 53,41 oy oranıyla önde olduğunu açıkladı. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 46,59 oy oranını aldığını bildirdi.

Veri akışlarının YSK’de siyasi parti temsilcileri tarafından da takip edildiğini işaret eden Yener, “Geçici sonuçlar açıklanana kadar kamuoyunun ve vatandaşların sonucu beklemesini rica ederiz. Veri akışında problem yoktur, siyasi partilerimizle de paylaşılmaktadır.” dedi.

Saat 19.50 İtibarıyla AA: Recep Tayyip Erdoğan Yüzde 52,21 Oy Oranını Aldı

Anadolu Ajansı’nın (AA) saat 19.50 itibarıyla açıklanan son verilere göre Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,21, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 47,79 oy oranını aldı. AA, sandıkların yüzde 97,4’nün açıldığını bildirdi.

ANKA’nın paylaştığı saat 19.50 itibarıyla açıklanan verilere göre Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51,74, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 48,26 oy oranını aldı. Anka, sandıkların yüzde 97,2’sinin açıldığına işaret etti.

İkinci tura kalan Cumhurbaşkanı seçimi için açılan sandıkların saat 17.00 itibarıyla kapanmasının ardından YSK Başkanı Ahmet Yener, tamamlanan oy verme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sosyal medyada paylaşıma sunulan usulsüz oy verme, seçim tutanaklarında yaşanan ihtilaflar gibi durumlara dair detaylı açıklama paylaşmayan Yener, oy verme işlemlerine yansıyan olumsuz bir durumla karşılaşılmadığını söyledi.

YSK Başkanı, “Bugün yapılan Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tur oy verme süreci sona ermiştir. Kurulumuza şu ana kadar yansıyan ve oy verme işlemlerine etkisi olan herhangi bir olumsuz bir durum olmamıştır” diye ifade kullandı.

YSK’ya ulaştırılan itirazların olduğunu ve gerekli değerlendirmelerin yapıldığını paylaşarak, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kurulumuza gelen itirazlar da değerlendirilmiş, ilgili il ve ilçe seçim kurullarına gönderilmiştir. Seçimlere sağduyu ile katılım gösteren seçmenlerimize, cumhurbaşkanı adaylarımıza, siyasi partilere teşekkür ederiz.”

Erdoğan Türk Siyasi Tarihine Geçti

Siyasi hayatı 1983 yılında Refah Partisi Beyoğlu ilçe teşkilatında başlayan Erdoğan, 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı. 12 Aralık 1997’de Siirt’te halka hitaben okuduğu bir şiir nedeniyle hapis cezası aldı.

4 aylık cezasını çektikten sonra 4 Ağustos 2001’de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu. AK Parti’nin Kurucu Genel Başkanı seçilen Erdoğan, 2002 yılında yapılan genel seçimlerde partisini tek başına iktidara getirdi.

Bugüne kadar 6 genel seçim, 5 yerel seçim, 3 Cumhurbaşkanlığı seçimi, 3 referandum kazanan Erdoğan, adını Türk siyasi tarihine yazdırmayı başardı.

Dünkü seçimlerde en fazla Bayburt, Gümüşhane, Rize, Yozgat ve Çankırı gibi illerden oy aldı.

Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılan ilk tur seçimde yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu yüzde 44,88 oranında oy almıştı.

Erdoğan’ın Zaferi Hem Yurt İçinde Hem Dışında Coşkuyla Kutlandı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Erdoğan’ın seçmenleri seçim sonuçları netleşmeye başlarken, balkon konuşmasının yapılacağı Külliye’ye akın etmeye başladı. On binlerce vatandaş Erdoğan’ın zafer konuşmasını dinlemek için Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana binasına gitti.

Yine on binlerce vatandaş da konvoylarla, davul ve zurnalar eşliğinde Erdoğan’ın zaferini kutladı.

Erdoğan’a dünyanın dört bir yanından tebrik mesajı gelirken, içeride de iş dünyası ve siyasiler kutlamalarını sürdürüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop  “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, büyük bir vazife şuuruyla çıktığımız Türkiye Yüzyılı hedefimize emin adımlarla… Büyük Türkiye zaferine ulaşmada en büyük emeğin sahibi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhur İttifakı mensubu siyasi partilerimizin genel başkanlarına şükranla… Aziz milletimize verdiği destek, gösterdiği teveccüh ve kararlılık için sonsuz takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

ABD, Londra, Cezayir ve Kanada olmak üzere yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da sokaklara dökülerek Erdoğan’ın başarısını kutladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın