Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

13. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dünya Liderlerinden Tebrik Mesajı

Dünyanın farklı ülkelerinden liderler seçim sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tebrik mesajlarını iletti. Liderlerin mesajları haberin detaylarında;
13. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dünya Liderlerinden Tebrik Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de 5 yıl boyunca görev yapacak 13. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçildi. Bugün cumhurbaşkanlığı seçiminin de netlik kazanmasıyla dünyanın dört bir yanından liderler tarafından Erdoğan’a tebrik mesajları paylaşıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, resmi Twitter hesabından Türkçe olarak Erdoğan’a tebrik mesajını yayımladı.

Macron paylaşımında, “Fransa ve Türkiye’nin birlikte üstesinden geleceği büyük sınamalar var.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Erdoğan'a Tebrik Mesajı Macron
KAYNAK: TWİTTER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gönderdiği mesajla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı sebebiyle tebrik etti. Söz konusu başarının Erdoğan’ın gösterdiği özverili çalışmaların doğal bir sonucu olduğunu belirtti.

Erdoğan’a seslenen Putin, “Zaferiniz, devlet egemenliğini güçlendirme ve bağımsız bir dış politika izleme çabalarınıza Türk halkının verdiği desteğin açık bir göstergesidir.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Erdoğan’ın yeniden seçilmesinden dolayı tebriklerini iletti. Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesine yönelik birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, resmi Twitter hesabından Erdoğan’ı seçimleri kazandığı için tebrik etti. AB-Türkiye ilişkisini geliştirmeye devam etmeyi dört gözle beklediğine işaret etti.

Leyen, “Halkımızın yararına olacak şekilde bu ilişkiyi ilerletmek için çalışmak hem AB hem de Türkiye için stratejik öneme sahiptir.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden seçim sonuçlarının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Biden, Erdoğan Tebrik Mesajı
KAYNAK: TWİTTER

Biden resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Müttefikleri olarak ikili meselelerde ve paylaşılan küresel zorluklarda birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani de Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımda, Türkçe “Kosova ile Türkiye arasındaki ortaklık güncellenerek devam etsin.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de resmi Twitter hesabından Türkçe olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki zaferinden dolayı Erdoğan’ı kutladı.

Zelenskiy, “Avrupa’nın güvenliği ve istikrarı için iş birliğimizin geliştirilmesini ve ülkelerimizin yararına stratejik ortaklığımızın daha da güçlendirilmesini umuyoruz.” dedi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese resmi Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti. Avustralya ile Türkiye arasındaki uzun süredir devam eden dostane ikili bağları güçlendirmeyi dört gözle beklediğini vurguladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da Erdoğan’ın ikinci turundaki başarısından dolayı tebrik etti. Türkiye halkının, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasını ve vatandaşların refahını artırmayı amaçlayan Erdoğan’a destek verdiğini kaydetti.

Caparov mesajında, “Sevgili kardeşim Recep Tayyip Erdoğan. Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turundaki ikna edici zaferinizden dolayı sizi içtenlikle kutlamaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin açık, rekabetçi ve demokratik bir seçim örneği gösterdiğini ileten Caparov, iki ülke arasındaki dostane ve kardeşçe ilişkilerin stratejik ortaklık ve ittifak ruhu içinde güçlenerek devam edeceğine inandığını paylaştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeniden göreve seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Guterres’in mesajı BM Sözcüsü Stephane Dujarric tarafından yazılı yayımlandı.

Dujarric, “Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden ötürü tebrik ediyor.” dedi. Guterres’ın Türkiye ile BM arasındaki iş birliğini güçlendirilmesini dört gözle beklediğine işaret etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da resmi Twitter hesabından Erdoğan’ı tebrik etti. Türkiye’nin köklü demokratik geleneğini yansıtan katılım oranı sebebiyle seçmenleri de tebrik eden Blinken, şu şekilde aktardı;

“Türkiye, değerli bir NATO müttefiki ve ortağıdır. Türk halkının seçtiği hükümetle birlikte çalışmalarımıza devam etmeyi dört gözle bekliyorum.”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz

Almanya ve Türkiye’nin yakın ortak ve müttefik olduğuna işaret eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, insanlar ve ekonomilerin iç içe geçmiş durumda olduğunu belirtti. Erdoğan’ı tebrik ederek, ortak gündeme birlikte yeni bir ivmeyle ilerletmek istediklerinin altını çizdi.

Olaf Scholz Erdoğan'a Tebrik Mesajı
KAYNAK: TWİTTER

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da sosyal medya hesabından Erdoğan’ı cumhurbaşkanı seçimindeki başarısından dolayı tebrik etti. İki ülkenin güçlü iş birliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi.

Sunak, “NATO müttefikleri olarak ticaretin geliştirilmesinden güvenlik tehditleriyle mücadeleye kadar ülkelerimiz arasındaki güçlü iş birliğini sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, resmi Twitter hesabından Erdoğan’ı etiketleyerek tebrik etti. Stoltenberg, “Birlikte çalışmalarımızı sürdürmeyi ve Temmuz’daki NATO Zirvesi için hazırlanmayı dört gözle bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi ve Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari Türkiye’nin cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Erdoğan’ın yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

KDC Cumhurbaşkanlığı resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Tshisekedi’nin, “İki Devlet Başkanı, iki ulus arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi ve dünyada barış, güvenlik ve istikrarı pekiştirmek için birlikte çalışmayı amaçlıyor” ifadeleri belirtildi.

Nijerya Devlet Başkanı Buhari de zaferinden ötürü tebrik ettiği Erdoğan’ı Nijerya’nın gerçek dostu olarak nitelendirdi.

 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın