Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçim Ayında En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Altın Oldu

TÜİK, geçen ay finansal enstrümanlar arasında hangisinin en fazla, hangisinin en az kazandırdığını gösteren verileri açıkladı.
Seçim Ayında En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Altın Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporunu yayımladı. Açıklanan rakamlara göre Mayıs 2023 döneminde aylık en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,91, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 4,55 oranlarıyla külçe altında gerçekleşti.

BIST 100 endeksi ise hem TÜFE hem Yİ-ÜFE bazında en fazla kaybettiren yatırım aracı olarak öne çıktı.

Nisan’da en yüksek reel getiri külçe altında gerçekleşmişti. Altın Yİ-ÜFE bazında yüzde 8,83, TÜFE bazında yüzde 7,15 oranında artış sağlamıştı.

Geçtiğimiz ay Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından DİBS yüzde 2,60, Amerikan doları yüzde 1,57, mevduat faizi (brüt) yüzde 0,96, Euro yüzde 0,69 oranlarında yatırımcısına reel getiri sağladı. BIST 100 endeksi ise yüzde 8,29 oranında geriledi.

Endeks TÜFE bazında da yüzde 7,73 ile hem en çok hem de tek kaybettiren yatırım aracı oldu.

TÜFE ile indirgendiğinde DİBS yüzde 3,23, dolar yüzde 2,19, mevduat faizi yüzde 1,58, Euro yüzde 1,30 oranlarında kazandırdı.

Altın 3 ve 6 Aylık Değerlendirmelerde de En Çok Kazandıran Oldu

Uc Aylik Alti Aylik Degerlendirme Kazanclar
Kaynak: TÜİK

Üç aylık değerlendirmede külçe altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,84, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 13,66 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan finansal araç oldu. Bu dönemde TÜFE olarak bakıldığında Euro yüzde 1,51, dolar yüzde 0,09, mevduat faizi yüzde 0,31 kazandırdı.

BIST 100 endeksi ise Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,22, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,69 en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Onu yüzde 9,07 ve yüzde 11,54 oranlarıyla DİBS izledi.

Altın altı aylık değerlendirmenin de kazanç şampiyonu olurken, borsa ve DİBS kaybettirdi. Altın Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 21,53, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12,08 kazandırdı. BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,17, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 14,39 kaybettirdi.

Son olarak yıllık duruma bakıldığında bu kez kazanan tarafta borsa öne çıkıyor. BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 33,84, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 34,96 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, en çok kayıp mevduat faizinde meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu