Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC, FTX Mağduru Yatırımcıların Durumunu Araştırıyor

ABD’nin düzenleyicisi SEC, FTX çöküşünün sonuçlarını araştırmayı sürdürüyor. Detaylar haberde…
SEC, FTX Mağduru Yatırımcıların Durumunu Araştırıyor
HABER GİRİŞ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsası FTX çöküşü sonrası yatırımcılarının durum tespiti hakkında ayrıntılar arıyor. SEC şimdiye kadar FTX’in üç üst düzey yöneticisine karşı, o zamandan beri iflas başvurusunda bulunan kripto ticaret platformundaki yatırımcıları dolandırmakla suçlayarak dava açtı.

Kaynaklar, SEC’in şimdi finans şirketlerine hangi özen politikalarına ve prosedürlerine sahip olduklarını ve FTX’e yatırım yapmayı seçerken bunları takip edip etmediklerini sorduğunu söyledi.

SEC, Bahamalar merkezli kripto borsasının Mayıs 2019’dan bu yana 90 ABD merkezli yatırımcı da dahil olmak üzere öz sermaye yatırımcılarından 1,8 milyar dolardan fazla para topladığını iddia etti.

Mağdurlara da Denetleme Gelebilir

Kaynaklar, SEC soruşturmalarının, FTX’e yatırım yapan risk sermayesi şirketlerinin ve yatırım fonlarının, Bankman-Fried’in iddia edilen planının kurbanları olarak görülseler bile düzenleyici incelemeyle karşı karşıya kalabileceklerini belirtiyor. Sorunun, firmaların kendi yatırımcılarına karşı mütevelli görevlerini yerine getirip getirmeyeceği olacağını söylediler.

Soruşturmalar geçen ay SEC’in FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’e (SBF) bu tür yatırımcıları dolandırmakla suçladığı suçlamalardan önce geldi. Kaynaklar, SEC’in bu suçlamaları sunmasının ardından SEC’in yatırımcılara yönelik soruşturmalarının devam ettiğini ve ajansın şimdi odağını firmaların özenine kaydırdığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bir zamanlar kripto endüstrisi için yükselen yıldız olarak görülen FTX, bir likidite sıkışıklığı nedeniyle iki haftadan kısa bir süre içinde çöktü. Bu çöküş başta borsanın tokeni FTT ve SBF’nin projesi SRM başta olmak üzere kripto piyasasında derin bir düşüşü beraberinde getirmişti.

SEC, Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’i dolandırıcılıkla suçluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın