Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Scope Ratings: Cumhurbaşkanı Değişse de Türkiye’nin Eli Güçlü Değil

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından uluslararası finans kuruluşları Türkiye ekonomisi için beklentilerini sıraladı. Scope Ratings, seçim sonuçlarına eğildi.
Scope Ratings: Cumhurbaşkanı Değişse de Türkiye’nin Eli Güçlü Değil
HABER GİRİŞ

Sene başında paylaştığı Türkiye raporunda seçim gündemini ele alan Scope Ratings, iktidarın ekonomi hamlelerinin Türkiye’nin hanesine eksi yazdığına yönelik uyarılarını yaptıktan sonra muallakta kalan seçim sonuçlarını yorumladı.

Almanya merkezli kredi derecelendirme kuruluşu, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının Türkiye ekonomisi için işleri zora sokacağına, uzun süredir soru işaretleri yaratan ekonomi politikalarında daha çok belirsizliğe temel oluşturacağına işaret etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings gibi Türk lirası üzerinde uzun zamandır yaşanan baskının artarak süreceği endişesini paylaştı.

Scope Ratings’in notunda, “Politikanın normalleşmesi ve ekonomik iyileşme için zamana ihtiyaç olduğu dikkate alındığında, yeni bir siyasi liderlik olsun ya da olmasın Türk lirası üzerinde baskı devam edecek” ifadesi yer aldı.

Türkiye ekonomisi için beklenenler arasında Körfez ülkeleri ile Rusya’nın adından bahsedildi. Scope, Türkiye’nin döviz talebini karşılamak için Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri ile Rusya gibi ülkelere yönelmeye devam edeceği, söz konusu iş birliklerinin ise kısa vadeye dayalı olabileceği tahminlerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca seçim sonucuna ilişkin değerlendirmelerde hem Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) hem de Fitch Ratings gibi benzer çıkarımda bulunuldu.

Uluslarası finans kuruluşlarının Türkiye için ortak kanısı, ikinci turdan gelecek seçim sonucunun Türkiye ekonomisinde fark yaratmayacağı yönünde oldu.

Buna göre cumhurbaşkanlığına hangi isim gelirse gelsin seçim öncesi ekonomiyi zor duruma sokan iktidarın yarattığı yıkımın kaldırılması sancılı olacak ve kırık gelen ekonomi karnesi göz önüne alındığında Türkiye’nin eli zayıf olacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.