Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Schengen Meselesine Hakan Fidan Notası Geldi

Türkiye’den yapılan başvurularda Schengen vizesi için ret kararlarıyla karşılaşılmasının ardından Dışişleri Bakanı Fidan, ilgili ülkelere nota verildiğini açıkladı.
Schengen Meselesine Hakan Fidan Notası Geldi
HABER GİRİŞ

Çıkmaza giren Schengen vizesi retlerinin çözüm bulması için Ankara harekete geçip Avrupa Birliği (AB) tarafı ile görüşmeleri hızlandırsa da sonuç alınamadı. Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konunun üzerine düştüğünü açıklasa da bakanlığı süresinde vize düğümü çözülmedi.

Gelinen noktada Schengen vizesi başvurularında ret oranlarının ne durumda olduğu sorusu gündeme geldi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’a Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında ret oranlarına ilişkin soru önergesi iletti.


Soru önergesini yanıtlayan Bakan Fidan, ret oranlarının 2021’de yüzde 17 düzeyine yükseldiğini, 2022’de ise azalarak yüzde 15,7’e gerilediğini söyledi.

AB Komisyonu’nun verilerine göre 2014, 2015 ve 2016 yıllarında ret oranının yüzde 4 olduğunu ekleyerek, Ret oranlarının 2016 yılından sonra her yıl artış gösterdiğini ifade etti.

2021 yılındaki pik noktasından sonra gerileme yaşandığını ve gelinen noktada
sorunların aşılması için girişimlerde bulunulduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Fidan, “İlgili ülke büyükelçileri bakanlığımıza davet edilerek, beklentiler ve talepler birinci elden iletildi ve bu hususlar diplomatik notayla da paylaşıldı” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.