Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu, Schengen Vizesi Retlerine Açıklık Getirdi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularında yaşadığı sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamanın detayları haberde;
Çavuşoğlu, Schengen Vizesi Retlerine Açıklık Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa ülkelerine giriş için kullanılan Schengen vizesine Türkiye’den yapılan başvurularda yaşanan sorun, Meclis’e taşındı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, 2015 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının özellikle Schengen başvurularının reddedilme oranında artış yaşandığına dikkat çekti. Gelinen son noktada her 5 başvurudan birinin ret kararı aldığını, başvuru ret oranının yüzde 4’ten yüzde 19’a yükseldiğini bildirdi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Vize sorununa ilişkin soru önergesine yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlığın Schengen ülkelerinin ret oranlarındaki artışı incelemeye aldığını ve konunun takip sürecinde olduğunu açıkladı.

Yaşanan sorunu, yeri geldiği zaman ve yerde sürekli dile getirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Bu hususu ABD, Almanya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerin dışişleri bakanları nezdinde de bizzat gündeme getirdim” dedi.

Bu konuda kasıt aradıklarını yineleyerek, gerekli adımların atılacağını söyledi.

Schengen Dışında da Sorunların Takibi Yapılıyor

Söz konusu takiplerin Schengen özelinde olmadığını belirten Çavuşoğlu, genel olarak vize alanındaki sorunlara odaklandıklarını, Erasmus ve Avrupa Birliği (AB) projeleri olmak üzere yurt dışı ile bağlantılı faaliyetlerde yaşanan aksaklıklara odaklandıklarını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Gerekli temasların sürdüğü mesajını vererek, Türkiye’deki AB üyesi ülkelerin temsilcilikleri ve delegasyonunu toplantıya çağırdıklarını söyledi.

Toplantılarda söz konusu sorunların tartışıldığı, Türkiye’nin istek ve beklentilerinin birinci elden taraflara aktarıldığını paylaştı.

Tüm bu kontaklara ek olarak ilgili ülkelerin büyükelçileri ile de görüştüklerini söyleyen Çavuşoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Ayrıca vatandaşlarımızın sorun yaşadıkları ülkelerin büyükelçilerini de düzenli olarak bakanlığımıza davet ederek, sorunları ve çözüm beklentilerimizi paylaşıyoruz. Yapılan girişimlerimiz sonucunda vize başvuru firmalarındaki başvuru randevularında artış sağlanmış ve personel sayıları artırılmıştır.”

AB Ülkeleri Ukrayna Vatandaşlarının Sorunlarına Odaklandı

Vize başvurularında ret kararının neden verildiğine ilişkin gerekçe gösteren bakan, Rusya-Ukrayna savaşını işaret etti.

Ukrayna işgalinin vize sürecini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, AB ülkelerinin tam anlamıyla Ukrayna vatandaşlarının sorunlarına odaklandığı için insan kaynakları tarafında aksaklık yaşandığını açıkladı.

Sürecin uzamasındaki asıl nedenin, Ukrayna’dan gelen vatandaşların işlemlerinin zaman almasından kaynakladığını ekledi.

Çavuşoğlu, “ABD ve Avrupa Vizelerinde Kasıtlı Olarak Sorun Yaratılıyor” Demişti

Dışişleri Bakanı daha önce konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa vizelerinde Türk vatandaşlara kastî olarak sorun yaşatıldığını ileri sürmüş, “Kasıt görüyoruz. Bu ülkelerin büyükelçilerine gerekli uyarılar yapılacak. Düzelmezse karşı tedbirler alacağız” demişti.

Türkiye’nin karşı önlemler alacağı uyarısının ardından ABD’den vize sözü gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, vize hizmetlerinde kapasitenin artırılacağı, NATO müttefikleri arasında son dönemde çıkmaza giren vize mağduriyetlerinin sona erdirileceği taahhüt edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.