Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savunma ve Havacılık Sanayisi Yüz Güldürdü: İhracat Rekoru

İlk kez ihraç edilen ürünlerle savunma ve havacılık sanayisi ihracat rekoru kırdı. 2023’te 5,5 milyar dolar seviyesi ihracatta yeni zirve olarak kaydedildi. İşte detaylar;
Savunma ve Havacılık Sanayisi Yüz Güldürdü: İhracat Rekoru
HABER GİRİŞ

Türkiye’de savunma ve havacılık sektörüne yönelik önemli girişimler meyvesini verdi. 2023’te ulaşılan 5,5 milyar dolar ihracat rakamı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Türk savunma ve havacılık sanayisinin son yıllarda gösterdiği gelişim, ihracat performansına büyük katkı sağladı.

2022’de 4,4 milyar dolar ihracatın 2023 Kasım ayı itibarıyla 4,8 milyar dolara ulaşması, gelecek dönemlere yönelik beklentileri de artırdı.

Türk savunma sanayisi yıl boyunca ihracatta özellikle insansız hava araçları, zırhlı araçlar, deniz platformları, mühimmatlar, silah sistemleri gibi ürünlerle öne çıktı. Türkiye, ortalama 170 ülkeye 230’dan fazla savunma sanayisi ürünü gerçekleştirdi.

Tarihi ihracat başarısı kapsamında insansız hava aracı üretici Baykar, geçen yıl Suudi Arabistan’da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesine imza attı.

İlk Kez İhraç Edilen Ürünler

Milli İHA’lara güç veren askeri turbodizel motoru PD170 geçen yıl ihracat başarısını yakaladı. Bayraktar AKINCI, Türk savunma sanayisinin ihraç ettiği insansız hava araçlarına eklendi ve sözleşme imzalanan ülke sayısı 8’e çıktı.

GCM Yatırım Banner

İnsansız hava aracı BAHA’nın ilk ihracatı Afrika’ya yapıldı. Ayrıca TOGAN ve ALPAGU ürünlerine yönelik ilk temaslar da sağlandı.

Tank sistemleri çerçevesinde de sektörde ilk defa uluslararası bir seri üretim sözleşmesi imzalandı. Hava savunma sistemlerinin hem kara hem deniz versiyonları için ihracat sözleşmeleri gerçekleştirildi. HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi’nin ilk uluslararası teslimatı gerçekleştirildi ve yazılım tabanlı milli deniz telsizinin ilk ihracatı yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.