Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savcılar Araştırıyor: FTX ile LUNA Çöküşleri Bağlantılı mı?

Federal savcılar, FTX'in çöküşüne ilişkin daha geniş bir soruşturmanın parçası olarak, FTX ve Alameda'nın Terra LUNA'nın düşüşünde oynamış olabileceği rolü araştırıyor.
Savcılar Araştırıyor: FTX ile LUNA Çöküşleri Bağlantılı mı?
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yıl iki büyük çöküşe tanık oldu. Bunlardan birisi Terra ekosistemi olurken, onu ABD’li kripto para borsası FTX’in iflası takip etti. Amerika Birleşik Devletleri federal savcılarının, Terra ekosisteminin çöküşünün aslında eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in piyasa manipülasyon teknikleri tarafından tetiklenip tetiklenmediğini araştırmaya başladığı bildirildi.

Savcuıların FTX’in kendi çöküşüne ilişkin daha geniş bir soruşturmanın parçası olarak, SBF’nin Terra’nın algoritmik stablecoin’inde kasten bir satış” emrine neden olup olmadığını araştırıyorlar.

UST satış emirlerindeki ani artışın, bunların karşılık gelen alış emirleriyle eşleşmesini zorlaştırdığı söylendi. Bu da UST üzerinde daha fazla aşağı yönlü fiyat baskısına neden olarak ABD Doları ile amaçlanan 1:1 oranından sapmasına neden oldu.

Olaylar ayrıca iki kripto para birimi birbirine bağlanacak şekilde tasarlandığından Terra’nın yerel token’ı LUNA’nın tamamen silinmesine yol açtı. USTC satış emirlerinin çoğunun Bankman-Fried’in ticaret şirketi Alameda araştırmasından geldiği biliniyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan bir kişi, Alameda Researched’in de LUNC’nin fiyatının düşmesi üzerine büyük bir bahis oynadığını söyledi. SBF’nin FTX’in çöküşünden bu yana paylaştığı çoğu yorumda olduğu gibi, eski CEO herhangi bir piyasa manipülasyonunun farkında olmadığını ve kesinlikle asla piyasa manipülasyonuna girmeyi düşünmediğini ediyor.

GCM Yatırım Banner

İddialara dair bir açıklama da Terraform Labs CEO’su Do Kwon tarafından yapıldı. Do Kwon, Genesis Trading’in UST’de 1 milyar dolarlık bir kredi olduğu iddiasını kabul etti. Kwon ayrıca , UST’nin Şubat 2021’de geçirdiği büyük bir kur daralmasının Alameda tarafından dakikalar içinde 500 milyon UST sattıkları zaman başladığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.