Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Çöküşü Sonrası Kripto için Katı Kurallar Talep Ediliyor

ABD’li kripto para borsası FTX’in iflası sonrası düzenleyicilerin daha somut adımlar atmasına dair çağrı yapıldı. İşte detaylar...
FTX Çöküşü Sonrası Kripto için Katı Kurallar Talep Ediliyor
HABER GİRİŞ

Kripto para sektörünün en büyük borsaları ndan biri olan FTX’in iflas etmesinin yankıları sürüyor. Finans sektörü yöneticileri ve milletvekilleri Reuters NEXT konferansında, FTX’in çöküşünün ardından kripto yatırımcılarını korumak için düzenleyici kurumların adım atması gerektiğini söyledi .

Politika yapıcılar, bir dizi büyük piyasa çöküşü ve kurumsal başarısızlıktan sonra tüketicilere yönelik risklere işaret ederek kripto endüstrisi üzerinde etkili kurallara duyulan ihtiyacı yıllardır vurguladılar.

Bu kapsamda Avrupa Birliği düzenlemelerinin 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor, ancak özellikle Amerika ABD hala kapsayıcı kurallara sahip değil. FTX’in çöküşü, bu yıl kriptoyla ilgili büyük başarısızlıklar dizisinin en büyüğüydü. Bir kripto para piyasasında düşüşü derinleştirdi ve çok sayıda yatırımcının zarara uğramasına neden oldu.

‘FTX Çöküşü Şeffaflığın Önemini Gösterdi’

Hong Kong Exchanges and Clearing başkanı Laura Cha, “FTX kadar büyük bir şeyin çöküşü, şeffaflığın önemini, uygun düzenleyici korumanın önemini ve tüm finansal faaliyetler için düzenleyici gereklilikleri gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

New York Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Lynn Martin ise kurumsal yatırımcıların daha net kurallar olmadan kriptoyu benimsemesinin pek mümkün olmayacağını söyledi. Martin, “Düzenleyici bir çerçeve yoktu ve kurumsal bir yatırımcı, düzenleyici çerçevenin ne olduğunu anlamadıkça piyasaya anlamlı bir şekilde ayak basmayacak” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Kripto girişim sermayesi fonu Mechanism Capital’den Brian Fakhoury, düzenleyicilerin kripto için çok daha fazla rehberlik yayınlaması gerektiğini düşünüyor.

Morgan Stanley CEO’su James Gorman, piyasadaki durumun geçici bir heves ya da çekip gitme olduğunu düşünmediğini belirterek, “Bir dizi sonucu olan şeylere yatırım yapmaktan veya müşterileri buna dahil etmekten hoşlanmıyorum.” açıklamasında bulundu.

Düzenleme İhtiyacına Dikkat Çekiliyor

FTX’in çöküşünden sonra, ABD’deki düzenleyicilerin yanı sıra finans sektörü yöneticileri ve kripto girişimcileri, uygulanabilir bir dizi kural ve daha fazla şeffaflık ihtiyacına odaklandı. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, FTX’in çöküşünün, genellikle anonim olan kripto işlemlerinde daha fazla görünürlük ihtiyacının altını çizdiğini söyledi.

FTX’in çöküşünün iyi çerçevelenmiş bir düzenlemenin önemini gösterdiğini vurgulayan Sitharaman, böylece ülkelerin bu işlemlerin kim tarafından, ne için yapıldığının açıkça farkında olabileceğini belirtti.

Kripto para piyasası geçen yılın Kasım ayında 3 trilyon değerleme ile tarihinin en yüksek seviyesine çıkmıştı. Geçen zaman içerisine yüksek enflasyon, resesyon korkuları ve iflas sürecine giren şirketler, piyasada büyük bir para çıkışına neden oldu.

Bitcoin 17.000 doların altına kadar sarkarken, kripto para piyasasının toplam değeri 800 milyar doların biraz üzerinde duruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.