Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Rusya’nın Milyonluk Buğday İhracatına Ket Vurdu

Rusya-Ukrayna savaşı Rusya'nın, tarihi seviyelere ulaşabilecek buğday hasadının ihracatını olumsuz etkilediği açıklandı. İşte detaylar...
Savaş Rusya’nın Milyonluk Buğday İhracatına Ket Vurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Ukrayna savaşı dünya genelinde ekonomik krize neden olurken aynı zamanda Rusya’nın, buğday ihracatına engel oldu. Rusya’da buğday hasadının 100 milyon ton ile tarihi seviyelere ulaşabilecekken, ülke büyük miktarda ihracat yapmakta zorlandığı için tahıl stoklarının biriktiği belirtildi.

Rusya’da Çiftçiler Buğdayları Depolamak Zorunda Kalıyor

Danışmanlık şirketi SovEcon’ın Genel Müdürü Andrey Sizov, konuya yönelik açıklama yaptı. Buğday depolamasının bazı çiftçiler için birkaç aydır sorun olduğunu ve 2017-2018 yılından beri böyle bir şey görmediklerini söyledi. Rusya’da çiftçilerin yaz boyunca yetiştirdikleri buğday hasadını biriktirdikleri ifade edildi.

Genel Müdür konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Andrey Sizov Rusya'nın Buğday Hasadı
Kaynak: Twitter

Rusya’nın buğday ihracat fiyatlarının son zamanlarda Fransa ve ABD gibi diğer menşelere karşı daha rekabetçi hale geldiği aktarıldı. Ayrıca bu durumun sevkiyatların aratabileceği anlamına geldiği belirtildi. Daha yüksek fiyatlar ve Rus kargolarının nakliyesiyle ilgili sorunların yaşandığı ifade edildi.

Rusya ve Ukrayna savaşından sonra bazı bankaların Rus emtialarından kaçındığı ve bu durumun ihracatı yavaşlattığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ulusal Tahıl Konseyi’nin Rusya buğday mahsulü tahminini yaklaşık 6 milyon ton arttırdığı aktarıldı. Sizov, bu devasa mahsulün büyük ihracata dönüşemediğini söyledi.

Bu gelişmelerin öncesinde Eylül ayının başlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tahıl ihracatına yönelik telefonda konuşmuştu. Putin, Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru anlaşmasında olduğu gibi Zaporijya Nükleer Santrali konusunda da Türkiye olarak kolaylaştırıcı rol oynayabileceklerini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın