Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Alkim’i Vurdu! Rusya-Belarus’a Alternatif Aranıyor

Savaş, Alkim Alkali Kimya'yı vurdu. Rusya ile Belarus, küresel potasyum klorür piyasasının yaklaşık yüzde 35'ini temin ederken savaş tedarik sürecini durdurdu.
Savaş Alkim’i Vurdu! Rusya-Belarus’a Alternatif Aranıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Maden sahaları işletilmesi ve üretimi, kimyasal maddeler üretimi ve satışı yapan Alkim Alkali, Rusya ve Beyaz Rusya (Belarus) hammadde tedarikindeki sıkıntılar hakkında açıklama yaptı.

Alkim Alkali Kimya A.Ş. tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) gönderilen duyuruda Ukrayna’yı işgal eden Rusya ve onu destekleyen Belarus’a ilişkin tedarik sıkıntısı vurgulandı.

Alkim Alkali’nin Dazkırı Acıgöl Sodyum Sülfat Tesislerine entegre edilen 50.000 Ton/yıl kapasiteli Potasyum Sülfat Tesisi yatırımının Kasım 2021’de tamamlanarak test ve deneme üretimine başladığı hatırlatıldı.

SOP üretiminde, ithal potasyum klorür ve şirketin kendi ham maddesi kristal sodyum sülfat kullanıldığı aktarıldı. Bu noktada Ukrayna’yı işgalinin ardından bir dizi yaptırımla karşılaşan Rusya ve Belarus devreye girdi.

İki ülkenin küresel potasyum klorür piyasasının yaklaşık yüzde 35’ini temin ettiği ve şirkete lojistik olarak en yakın ülkeler olduğu bildirildi. Ardından şöyle dendi:

“İlk parti olarak 6.600 ton potasyum klorürün ithalatı bu nedenle Belarus’tan uygun şartlarda yapılmıştı. İkinci parti olarak Belarus’tan tedarik edilip, Ukrayna’nın Nikolaev Limanı’ndan yüklenecek olan potasyum klorür ithalatımız savaş sebebiyle limanlar aniden kapandığı için mümkün olamamaktadır. Bu sebeple mevcut ham maddemiz tükenince SOP üretimimiz de geçici olarak durmuştur. Satışlarımız stoklarımızdan yapılmaktadır.”

GCM Yatırım Banner

Alkim Alkali, 2021 sonunda Rusya-Ukrayna arası ilk gerginlik başladığında potasyum klorür tedariki için alternatif kaynaklara hızla yönelse de henüz sonuç alamadı. En büyük üreticilerden Alman K+S, İsrailli DSW ve Ürdün Arab Potash Company firmalarıyla görüşüldü.

Ancak savaşın hızlı bir biçimde başlaması küresel ölçekte tüm emtialarda arz – talep dengesi kaymalarına, fiyat dalgalanmalarına ve tedarik sıkıntılarına yol açtı. Savaşın bitmesi veya ateşkes sağlanması durumunda Belarus’ta hazır vaziyette bekleyen malın ithalatı ivedi şekilde yapılacakken devamı durumunda Alkim Alkali, tedarikini alternatif kaynaklardan sağlayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın