Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco’nun İlk Çeyrek Karı Düşerken Net Gelir Beklentiyi Aştı

Petrol devi Saudi Aramco, yılın ilk çeyrek karında yüzde 20’ye yakın düşüş bildirdi. Son veriler haberde…
Saudi Aramco’nun İlk Çeyrek Karı Düşerken Net Gelir Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan merkezli petrol şirketi Saudi Aramco ilk çeyrek bildirimini gerçekleştirdi. Şirket bu dönemde yüzde 19′luk bir düşüş bildirdi ve petrol fiyatlarının düşmesiyle bir önceki yılki 39,5 milyar dolardan 31,9 milyar dolara geriledi.

Analistler, enflasyon ve artan faiz oranlarının küresel talebi baskı altına alması ve resesyon korkularını körüklemesi nedeniyle bu çeyrekte net kârda bir önceki yıla göre düşüş görmeyi bekliyordu. Kardaki düşüşe rağmen Aramco’nun net geliri, analistler tarafından tahmin edilen 30,5 milyar dolarlık beklentileri aştı. Şirketin net karı dördüncü çeyreğe göre yüzde 3,75 arttı.

Petrol devi 19.5 milyar dolara yükselen ilk çeyrek temettüsünün ikinci çeyrekte ödeneceğini söyledi. İşletme faaliyetlerinden üç aylık nakit akışının 39,6 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Saudi Aramco CEO’su Amin Nasser, şirketin petrokimya ve diğer operasyonlara yoğun bir şekilde yatırım yapmasını sağlayan üretim sonrası stratejisinin değerini vurguladı. Nasser, sıvıdan kimyasala kapasitesini artırmak ve petrokimya ürünlerine yönelik beklenen talebi karşılamak için en son teknolojilerden yararlandıklarını söyledi.

Petrol ve gazın öngörülebilir gelecekte küresel enerji karışımının kritik bileşenleri olmaya devam edeceğini belirtti. Nasser, şirketin kapasite artırımı ile ilerlediğini ve uzun vadeli görünümünün değişmediğini sözlerine ekledi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Aramco, Mart ayında 2022 için yıllık yüzde 46,5 artışla 161,1 milyar dolarlık rekor net gelir açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Petrol ve gaz fiyatları, 2022′nin başında, Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarının ham petrol arzına erişimi istikrarlı bir şekilde sıkılaştırmasıyla yükseldi. Ancak bu yıl petrol fiyatlarında büyük bir düşüş söz konusu

Brent petrol yılın başındaki seviyeye kıyasla yüzde 9 aşağıda ve 76 dolardan alıcı buluyor. Ham petrol ise 72 dolar seviyesinden işlem görüyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED), faiz oranlarını 25 baz puan yükselterek, yatırımcıların daha yavaş ekonomik büyümenin enerji talebini azaltabileceğine dair endişelerini artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.