Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco’nun 50 Milyar Dolarlık Proje için Tercihi Türkiye Oldu

Suudi Arabistan'ın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi olan Saudi Aramco’nun, 50 milyar dolar değerinde projeleri için Türk müteahhitlerle görüştüğü iddia edildi. Detaylar haberde...
Saudi Aramco’nun 50 Milyar Dolarlık Proje için Tercihi Türkiye Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ile Suudi Arabistan’ın tekrar yakınlaşması iki ülke arasındaki ticari ilişkileri yoğunlaştırdı. Bu kapsamda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Ocak-Nisan döneminde iki ülke arasında ihracat yüzde 600’ün üzerinde arttığı açıklanmıştı. Durum böyleyken Suudi Arabistan şirketi Saudi Aramco’nun yatırım amaçlı Türk müteahhitlerle görüştüğü iddia edildi.

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğal gaz şirketi olan Saudi Aramco’nun 80 Türk inşaat şirketinin yöneticileriyle Ankara’da bir araya geldiği ve Körfez ülkelerinde yaptırmayı düşündüğü inşaatlar projeleri hakkında görüştüğü aktarıldı.

Şirketin söz konusu 50 milyar dolar değerinde projeleri 2025 yılına kadar planlandığı bildirildi. Bu projelerin arasında boru hattı, altyapı inşaatları ve yönetim binaları bulunduğu kaydedildi.

Saudi Aramco’nun yaklaşık 2,1 trilyon dolar fiyatlamasıyla dünyanın en değerli şirketlerinin başında geldiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.