Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco Arz Artışında Öne Çıktı: Kârı Yüzde 90 Arttı

Rus gazına alternatif olan Suudi petrol devi Aramco, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90 kâr artışı yaşadı. Net kârı 48,4 milyar dolar seviyelerine çıktı.
Saudi Aramco Arz Artışında Öne Çıktı: Kârı Yüzde 90 Arttı
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaşanan enerji krizinde Suudi Arabistan petrol arzından ön plana çıktı. Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 90’lık kâr artışı yaşadı.

Son dönemde petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir ve şirketteki üretim artışı, Suudi petrol devini olumlu etkiledi.

Aramco’nun net kârı 48,4 milyar dolar seviyelerine çıktı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde şirketin net kârı 25,5 milyar dolar olmuştu.

Şirket CEO’su Amin Nasser, ekonomik baskılara rağmen kısa vadede petrol talebindeki artışların devam edeceğini öngörüyor.

Nasser, yaptığı değerlendirmede, “Küresel piyasalarda volatilite ve ekonomik belirsizlik sürerken yılın ilk yarısında yaşananlar sektörde devam eden yatırımların gerekli olduğu görüşümüzü teyit ediyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Petrol Devleri Arz Artışına Kulak Tıkamıştı

Mart’ta ham petrol fiyatının varil başına 120 dolara ulaşmasından bu yana fiyatlarda rekor seviyeler test edildi.

Artan petrol fiyatları nedeniyle yüksek kâr elde eden başka petrol şirketleri de bu yılın ikinci çeyreğinde olumlu tablo kaydetti. En son Saudi Aramco hisseleri yüzde 25’in üzerinde artış yaşadı.

Amerikalı petrol devleri ise kârlarını maksimize ederken, Beyaz Saray yönetiminin arz artırma isteğine kulak tıkamıştı.

Enerji fiyatlarını düşürmek için daha fazla üretim çağrısı yapan ABD Başkanı Joe Biden’ın isteğine ABD’li petrol şirketleri arz artışı için onay vermemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.