Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Satışlara Meydan Okuyan Petkim Yüzde 6 Yükseldi

Sasa ve Hektaş’taki satışlar sektör endeksini günün en çok düşeni yaparken, Petkim hisselerinde sert yükseliş yaşanıyor.
Satışlara Meydan Okuyan Petkim Yüzde 6 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasalarda haftalardır esen tatlı rüzgar, iki gündür yerini yıkıp geçen bir fırtınaya bıraktı. Borsada büyük hacimli hisselerdeki rekor seviyeler, yatırımcılarına yüklü kazançlar sağlarken, bunu gören birçok kişi de borsa bilgisi olsun olmasın piyasaya giriş yaptı.

Fakat dün sabah uyandığımızda her gün yüzde 10’ları bulan yükselişlerin yerini, aynı oranda düşüşler aldı. BIST 100 endeksi, bugün düşüşle açıldıktan sonra yüzde 1’e yakın yükseliş göstererek kayıpların bir kısmını telafi etti.

Borsa Azalan-Artan Hisse Sayısı
Kaynak: Mynet

Saat 13.15 itibarıyla 371 şirket hissesi artarken, 98 tanesi düşüş yönünde hareket ediyor.

En fazla düşenlerin başında ise Girişim Elektrik (GESAN), Kimteks Poliüretan (KMPUR), Kontrolmatik Teknoloji (KONTR), Hektaş Ticaret (HEKTS), Smart Güneş Enerjisi (SMRTG) ve Sasa Polyester (SASA) yer alıyor.

Petkim Hisseleri ise Bu Sert Düşüşlerin Aksine Tırmanıyor

Petkim Hisseleri ise Bu Sert Düşüşlerin Aksine Tırmanıyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Salı günü 15,56 liraya çıkarak 15,96 rekoru sonrası en yüksek seviyeyi gören Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) hisseleri, dünkü satış dalgasına katılarak 15’in altına indi. Gün içinde 14,07 liraya kadar inen hisseler, kapanışı 14,28’den yaptı.

Haftanın son işlem gününe 14,34 liradan başladıktan sonra kazancını genişletti. Saat 11.00’e kadar hız kesmeden yükselen hisseler, kısa bir mola verdikten sonra yeniden atağa geçerek 15,21 ile gün içi en yükseği kaydetti.

Saat 13.05’te ise yüzde 6,37 artışla 15,19 liradan işlem görüyor. Üstelik içinde yer aldığı sektör endeksi, günün en fazla kaybedeni olmasına rağmen bu tırmanışı gösteriyor.

İkinci yarı işlemlerinin başladığı şu dakikalarda kimya, petrol ve plastik borsa endeksi yüzde 3,93 ile en fazla gerileyen sektör göstergesi oldu. En fazla artış ise yüzde 4,58 ile bankacılıkta izleniyor.

Tüm Hisselerdeki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayınız

Kimya sektörüne bakıldığında endeksin en iyi performansını yüzde 9,97 artışla Özerden Plastik gösterirken onu Petkim ve Acıselsan izledi.

En kötü performans ise yüzde 9,97 azalan Hektaş ve Sasa hisselerinde görülüyor. İki seanstır gerileyen hisselerin yıllık getirisi SASA’da yüzde 794’e, HEKTS’ta yüzde 1225’e indi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu