Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sadece 6 Örneği Olan Pininfarina Sergio’lardan Biri 4.5 Milyon Dolara Satılıyor!

Tasarım patronu Pininfarina, kurucusu Sergio Pininfarina adına 6 adet üretilen Ferrari 458'e dayanan spor otomobilden birisi inanılmaz bir fiyata satılıyor.
Sadece 6 Örneği Olan Pininfarina Sergio’lardan Biri 4.5 Milyon Dolara Satılıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Sergio’yu, aslında büyük dostluğun, uzun süreli iş arkadaşlığının bir sembolü olarak görebiliriz. Tasarımlarıyla otomobil dünyasında boyutlar açan Pininfarina, Ferrari’den aldığı destekle harika bir spor otomobil konseptini göstermişti. 2013 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımından sonra belli başlı kişilerin sahip olacağı spor araç konumunda olacaktı. Keza öyle de oldu. Dünyaya servisi sadece 6 adet olarak gerçekleştirildi. Sergio dayanaklı – güçlü – hızlı olarak anılması gerekiyordu. O yüzden mekanik alt yapının tamamı Ferrari 458 Spider‘dan alındı.

Hafif gövde yapısıyla başlanan çalışmalar, rüzgar tünel testleriyle aerodinamik yapısının kusursuzlaştırılmasıyla son bulmuş. Sergio’yu asıl özel kılan ise kurusucu Sergio Pininfarina‘nın 1926 – 2012 yılları arasında yaşadığı 85 yılın armağını olarak düşünüldü. Ayrıca Ferrari ile olan dostluklarının da 60. yılını kutlamak!

Satılık olan Pininfarine Sergio’nun değişik bir hikayesi de var!

Dunyada Sadece 6 Ornegi Olan Ferrari Pininfarina Sergio Lardan Biri Satiliyor Karoser

Sahibi Nijerya vatandaşı Aluko Kolawole. Garip olan kısmı ise bu kişi ABD tarafından dolandırıcılık ve kara para kalma suçlarından aranıyormuş.

Asıl işinin de petrolle ile ilgili olduğu söylendi. Yani varlığına el koyma operasyonlarında Sergio’su alınarak Hollanda‘ya getirilmiş.

İtalyan tasarım dokunuşları yoğun olarak hissediliyor.

Dunyada Sadece 6 Ornegi Olan Ferrari Pininfarina Sergio Lardan Biri Satiliyor Dis Tasarim

Burun kısmın eğimli duruşuyla Ferrari’ye yapılan güzel bir hediye niteliğinde. Konseptiyle en yakın çizgilerde ele alınan Sergio, rüzgar delici bir duruşta gözüküyor.

Sarı üzerine siyah parça ilaveleri ile tarzı yansıtılmış.

Dunyada Sadece 6 Ornegi Olan Ferrari Pininfarina Sergio Lardan Biri Satiliyor Profil

20″ hafif yapıda üretilen jantlarına gövde rengi fren kaliperleri eşlik ediyor. Karbon fiber gövde ile imal edilen Pininfarine Sergio, kaput, siyah zeminli farlardan sonra tavanla arka kısma yapılan farklı renk parçasıyla görüyoruz.

458 Spider türevi olduğu arka görünümden de belli oluyor.

Dunyada Sadece 6 Ornegi Olan Ferrari Pininfarina Sergio Lardan Biri Satiliyor Ic Mekan

Bu kısmın kalıpları güzel olduğu kadar enteresan duruyor. Geniş duran yapı, farların siyah kısımlarındaki derinlikle maske takmış izlenimi veriyor. F1 lambası ve çift çıkış egzozuyla difüzör kısmı tamamlanmış.

458’in doğal emişli canavarı aynı şekilde Sergio’ya aktarılmış.

Dunyada Sadece 6 Ornegi Olan Ferrari Pininfarina Sergio Lardan Biri Satiliyor Motor

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Ferrari fabrikasında kalan sıfır 458 Italia motorunun satılacağını söylemiştik. 4.5L V8’in İtalya caddelerini inletecek sesi olsa da bu kısımda standartlara uyulmayarak 458 Speciale‘nın güncellenen 605 ps‘lik en güçlü doğal emişli motor aktarımı yapılmış.

Müzayede evinin verdiği tahmini fiyat 3 ile 3.7 milyon dolar. Değer kısmında da 5 milyon dolar telafuz ediliyor. %20’lik bir KDV’ye tabi tutulacağı da ekstra olarak belirtildi. Ancak yine de sadece 6 adet olan bu spor otomobilin 4.5 milyon dolara satışının çok yakın olduğu söyleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu