Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sadece 7 Bin Km’deki 1994 Mazda RX-7 Açık Artırmada Satılıyor!

Toyota Supra, Nissan Skyline GT-R'la birlikte gerçek bir ikonik Japon spor otomobili olan Mazda RX-7'nin belki de en temiz ve diri duran örneği satılıyor.
Sadece 7 Bin Km’deki 1994 Mazda RX-7 Açık Artırmada Satılıyor!
HABER GİRİŞ

Mazda RX-7 denildiği zaman akla ilk ne geliyor? Elbette “Rotary Wankel Motor”. 1978 yılında öne yerleştirilmiş bir motor ve arkadan itişli şekilde çıkartılan RX-7, gerçek bir Japon efsanesidir. Birinci neslini 1985 yılında tamamlayan spor model, aynı yıl ikinci jenerasyonuyla kendini gösterdi. Uzak Doğu’nun drift sporu merakının bir kayma ustasıyla beraberiz. Aracın, Fast & Furios Tokyo Drift serisinde Han Lue‘nin turuncu RX-7’si ile muhtemelen daha fazla kitleye ulaştığını düşünüyoruz.

Açık artırmaya çıkacak modelimizin geçmişinden biraz bahsetmiş olduk. Modifiyesiz mavi örneğinin evrende başka bir aynı türü var mı bilemiyoruz. Varsa da zaten ondan da haberimiz olur! Alman, İngiliz, İtalyan otomobil sevenlerin bile isteyebileceği bu Mazda, sadece 7.360 km‘de. Buyurun detaylarına beraber bakalım.

25 yaşındaki dövüş ustası, kapışmalarda hiç affedecek yanı olmayan bir spor otomobil olarak kafalara yerleştirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Pop-up farların modasıyla o yıllarda hareket eden RX-7, yuvarlak hatlara sahipti. 1994 yılından çıkıp gelen bir makina için verdiği hissiyat tarif edilemez. Montego Mavi Metalik boyası siyah gibi duruyor. Kaporta ve boya için özenli bir çalışmanın olduğu açıkça belli oluyor. Saldırgan yapısının altında yatanlar, beklenmedik şekilde yaş oranına ters.

Satılığa çıkan RX-7, Touring versiyon olarak geçiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Touring ibaresi ona dış kısımda sis farları, açılır tavan ve arka sileceği katıyor. Bize mi öyle geliyor bilemiyoruz ancak Mazda RX-7 resmen içinde güç sıkışması yaşayan ama patlama anı bilinmeyen bir cisim gibi duruyor.

7.360 km binilen ve yıllar boyunca sadece düzenli bakımları yapılan RX-7’yi siz alsanız caddelere ne kadar sıklıkla çıkartırsınız?

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Herkesin tercihleri ve satın alma amaçları farklı olabilir ancak Montego Mavisi Mazda’nın satın alındıktan sonra bir insanın günlük kullanımına hiç uygun bir otomobil değil. Tek nedeni ise nadir olmasından kaynaklı sürüş esnasında başına bir şeyler gelir mi korkusu. Aracı dışarı çıkarmamak önlem olarak düşünülse de Carolina’da çıkan yangında Porsche koleksiyonunun yok olması gibi bir trajedi de yaşanabilir elbette.

GCM Yatırım Banner
Koltuklar 7 bin km’den çok fazla sürüşlere dayanabilecek kadar kaliteli!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İç mekanına girdiğimizde, spor tarza yakın sarı deri ile kaplı koltukları görüyoruz. Kapı eşikleri, tavan-taban döşemeleri, orta konsol, direksiyon kısaca RX-7’nin kabin parçaları çok iyi kondisyonda. Burası 25 yaşındaki bir spor otomobile ait olamaz.

1.3L Rotary efsanesi motor 255 ps güç üretiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==RX-7’yi besleyen küçük hacimli ancak sistemi silindirsiz halde çalışan ünite, 6500 rpm‘de tam gücüne geliyor. 5000 rpm’de ise 294 nm maksimum torka ulaşıyor. Wankel’i destekleyen Twin Turbo sayesinde 5 saniye civarlarında kalkış yapabiliyor. Düşük kilometreli bu aracın, bakımlarını göz önünde bulundurursak, aynı değerleri yakalayacağına eminiz!

Mavi RX-7’yi almak için birçok sebebiniz var. Birincisi dış kaportasının canlılığını koruması, düşük kilometresi, yıpranmamış bir kabin ve en önemlisi ise Wankel motorla hareket etmesi. Bunları bir araya getirdiğinizde otomatik olarak ucuz olmayacağı belli. Açık artırmaya sokulan Mazda, 70.000 dolara kadar fiyat görmüş. Alan kişi dünyada resmiyet görmüş hızlı bir Japon mucizesini de evine götürmüş olacak. Siz olsanız Mercedes-AMG C63’ü mü alırdınız yoksa bu 70.000 dolarlık 1994 Mazda RX-7’yi mi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.