Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rastlanması Çok Zor Olan Bir Mazda MX-5 Coupe Satılıyor!

Sadece Japonya pazarına üretilmiş bir Mazda MX-5 Coupe'ye ne dersiniz?
Rastlanması Çok Zor Olan Bir Mazda MX-5 Coupe Satılıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mazda MX-5 ‘in tarihini okuduğunuz zaman ilk “Roadster” olarak dünyayaya geldiğini görürsünüz. Pazarlara Miata takısıyla gönderilen üstü açık şaheser, 1989’dan beri üretim bantlarındadır. Japonların pratik spor arabasından birazda coupe türevi üretilmiş ama çok bulunacak cinsten değil. Kei otomobil sınıfında denge ve dinamik sürüşleriyle ünlünen spor Mazda’nın 179 adet sabit tavanlısı üretilmiş.

Mühendisliği, Honda S2000 gibi araştırılması gereken bir otomobil. O yüzden bizimde ülkemizde ve çoğu pazarda garajların ucuz ama atak arabası olarak yer almaktadır. 179’un içerisinden sağlam kalmış bu kırmızı örneği iyi de bir fiyata satılıyor. Hep beraber aracın ne kadar temiz olduğunu inceleyelim!

Dediğimiz gibi her zaman karşınıza çıkmayacak bir modele bakıyoruz.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Keza bulsanız ve istenesiz bile temiz ve satılık olması gerekiyor. O yüzden şansınız biraz düşüyor. 2004 modele göre diri ve afili duruyor. Bununda sebebi sahibinin “mümkün olduğunca yepyeni bir arabaya yakın hale getirmek için içeride çok sayıda yeni parça eklemesi yapıldı” demesine bağlıyoruz.

MX-5 Roadster’ın dış kısmına yeni boyası atılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Boya yapılmasa dahi 15 sene içerisinde anormal derecede boya kısmında deformasyon olacağını düşünmüyoruz. Aslında MX-5’in nerede ve nasıl korunduğu da önemli. Yine de bu nadir spor otomobile sahibi komple boyayı uygun görmüş. Orijinal şekilde yapılan kırmızının tazelemesinin değeri açısından fark ettiğini söylemek mümkün.

Coupe MX-5’in tek dezavantajı 10 kg üstü açığından ağır olması.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tente tavana göre genel kaporta yapısı altında üretilen Mazda’nın 10kg daha fazla olduğu söylendi. Rakama bakılırsa hissedeceğiniz kadar bir olumsuzluk olduğunu düşünmüyoruz. Öte yandan aracın yol tutuşu ve aerodinamiği daha iyi olduğuna kanaat getirdik.

GCM Yatırım Banner
Uğraş ve sabır isteyen restore işlemlerinde kokpit de es geçilmemiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İç mekana girdiğinizde 2000’li yıllardan gelen bir otomobilin bu kadar diri duramayacağı ve döşeme aksamlarında değiştirmelerin yapıldığını anlayacaksınız. Geçenlerde dünyanın en temiz 1991 model E34 M5‘lerinden birinin iç kısmını görünce de bu düşüncemiz biraz askıda kalıyor.

MX-5 Coupe’de aslında çoğu parça yıpranmadan korunabilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Genel yenilemenin bir amacı da aracın daha iyi fiyatlara satılabilmesi. Japonya ve ABD dışındaki ülkelerde bu maliyetsiz olabilir. O yüzden orijinal parça bulma ve montajı Türkiye’de astronomik rakamlara ulaşacağından eminiz.

Sokakların en istenen spor otomobiliyle 47.906 km yol yapılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==2004 model Mazda MX-5’i 1.8L‘lik bir motor besliyor. Japon marka aslında 4 farklı motorla coupeleri sunmuş. Bunlardan 63’ünde 1.8L. Ve içerisinde de bu motor 3 farklı güçle satışa çıkartılmış. Geri kalan da 1.6L hacimli motorlar. Arkadan itişli bu Süperman, 158 beygir güçle sahibini mutlu etmeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
1979 Mercedes 500 TE: “AMG Wagonu için Alkışınızı Hazır Tutabilirsiniz”

Carscoop‘un yer verdiği bu haberde Mazda MX-5 Coupe için 38.000 dolar isteniyor. Rakam küçük gelebilir! ABD’de bir Honda Civic’in 2019 modelinin 19.000 dolardan veya Toyota Tacoma gibi kabiliyetli bir SUV modelin 35.000 dolardan başladığını hatırlatalım. Elbette bunun içerisinde bulunması zahmet isteyen orijinal parçalar ve emeğinde ücreti var. Biz bu aracı çok sevdik. Peki ya siz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.