Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SASA’nın 20 Milyar Dolarlık Yatırımının Detayları Açıklandı

Erdemoğlu, 20 milyar dolarlık Adana Yumurtalık Petrokimya Tesisleri yatırım projesinin inşasına yönelik detayları açıkladı. Detaylar haberde...
SASA’nın 20 Milyar Dolarlık Yatırımının Detayları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıların hisselerini takip ettiği şirketlerden biri olan SASA Polyester A.Ş., dün Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Honeywell UOP ile Yumurtalık yatırım alanında propilen üretim tesisi kurulması ile ilgili lisans, teknik hizmet ve garanti anlaşması imzaladığını duyurmuştu.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu’ndan Adana Yumurtalık Petrokimya Tesisleri yatırım projesi hakkında açıklama geldi.

Erdemoğlu, 20 milyar dolarlık Adana Yumurtalık Petrokimya Tesisleri yatırım projesinin inşası ile ilgili detayları paylaştı.1. fazda (2023-2026) yılları arasında 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisinin aynı zamanda 2 milyon ton kapasiteli paraksilen ve aromatik üretim tesisi ve liman yapımının planlandığını söyledi.

2. fazda (2025-2028) yılları arasında ise 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 200 bin ton kapasiteli SAP, 100 bin ton kapasiteli 2-EH, 300 bin ton kapasiteli ACN, 1,6 milyon ton kapasiteli PTA ve 700 bin ton kapasiteli MEG üretim tesislerinin kurulmasının planlandığı açıkladı.

Erdemoğlu’nun verdiği bilgilere göre 3. fazda ise 2027-2032 yılları arasında 12 milyon ton kapasiteli rafineri tesisi ile entegrasyon tamamlanarak 2 milyon ton kapasiteli 2. faz aromatik ve paraksilen, 700 bin ton kapasiteli MEG üretim, 1 milyon ton kapasiteli polietilen ve 600 bin ton kapasiteli PVC üretim tesisleri planlanıyor.

SASA tarafından yapılan açıklamada Yumurtalık’ta Özel Endüstri Bölgesi çerçevesinde arazinin önemli bölümünün tedarikini tamamlandığı ifade edildi. Ayrıca kalan bölümünün ise son adımda beklenen acil kamulaştırma kararı ile birlikte de bu yılın ikinci yarısının başlarında temel atmayı planladığı aktarıldı.

Söz konusu projenin ciroya katkısının 1,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Daha önce 11,8 milyar dolar olarak kararlaştırılan yatırım tutarı, 20 milyar dolara yükseltildi.

Ayrıca bu proje ile Türkiye’de üretilmeyen, yıllık yaklaşık 2,5 milyon ton ithalatı yapılan propilenin üretmi ile ihtiyacın yüzde 40’ı milli kaynaktan karşılanacak.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu