Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SASA Yatırımcısı Şaşkın! Patron Yine Sattı

Erdemoğlu Holding, 135 milyon adet SASA payını nitelikli kurumsal yatırımcılara sattığını duyurdu.
SASA Yatırımcısı Şaşkın! Patron Yine Sattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul yatırımcısının en sevdiği şirketlerden biri olan Sasa Polyester’de, yönetimin aldığı kararlar gündemi meşgul etmeye devam ediyor. BIST 100 endeksinde ağırlığı en yüksek şirketlerden biri olan SASA’nın her hareketi yakından izleniyor.

Erdemoğlu Holding, dün akşam resmi internet sayfasında pay satışı ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Holding’in sahip olduğu SASA’nın çıkarılmış sermayesinin yüzde 2,5’ine denk gelen 135 milyon adet payın hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle satışının, nitelikli kurumsal yatırımcılara tamamlandığı bildirildi.

Bu işlemde J.P. Morgan Securities plc tek uluslararası koordinatör ve tek talep toplayıcı olarak yer aldı.

Satışın pay başına 43,10 TL olarak belirlendiği, bu işlemden 5.818.500.000 TL brüt hasılat elde edileceği açıklandı.

Yapılan açıklamada, “Söz konusu türev işlem Erdemoğlu’nun SASA’daki hakim pay sahibi pozisyonunu koruma ve bununla ilgili etkin risk yönetimi amacıyla tasarlanmıştır. Türev işleme ilişkin riskin yönetilmesi amacıyla, tek uluslararası koordinatör, Erdemoğlu’ndan, işleme ilişkin belirlenmiş olan pay başına 43,10 TL beher pay satış fiyatı üzerinden 32,700,000 adet SASA payı satın almıştır.” bilgisine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Erdemoğlu’nun Pay Sahipliği Yüzde 75,94’e Düşecek

Pay satış işleminin tamamlanmasının ardından Erdemoğlu’nun SASA’da doğrudan ve dolaylı olarak sahip olduğu pay sahipliği oranı yüzde 75,94’e inecek ve çoğunluk pay sahibi kalmaya devam edecek.

Satış işleminden elde edilen gelirin yüzde 75’i SASA’ya aktarılacak. Bu işlem önce hissedar kredisi olarak gerçekleştirilecek ve daha sonra ise SASA nezdinde mevcut pay sahiplerinin pay sahipliği oranında azalma meydana getirecek tahsisli sermaye artırımına katılım payına dönüştürülecek.

Erdemoğlu’nun elinde kalan SASA paylarını 60 günlük satmama taahhüdünde bulunduğu ve işlem takasının 15.12.2023 tarihinde borsa dışında gerçekleştirilmesinin planlandığı açıklandı.

SASA’da hakim ortak Erdemoğlu Holding, geçtiğimiz Eylül ayında da nitelikli kurumsal yatırımcılara 46,25 TL fiyattan 59 milyon adet pay satışı yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.