Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şanlıurfa’da Sel Felaketinin Maliyeti Açıklandı

Şanlıurfa'da büyük hasara neden olan sel felaketinin verdiği zararın maddi bilançosu açıklandı. Detaylar haberde...
Şanlıurfa’da Sel Felaketinin Maliyeti Açıklandı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketi büyük hasara neden oldu. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2023 Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Raporu’nda depremlerin Türkiye’ye maliyeti 2 Trilyon olarak açıklarken, gerçekleşen sel felaketinin maddi bilançosuna yönelik açıklama geldi.

En Son Haber’de yer alan bilgilere göre sel felaketi nedeniyle 17 kişi hayatını kaybetti ve 62 kişi de yaralandı. Şanlıurfa Valiliği tarafından selin kente zararı 300 milyon TL olarak açıklandı.

“Depremden Daha Çok Kenti Sel Vurdu”

Valilik, söz konusu 300 milyon TL’ye araçların, iş makinelerinin çalışması, personel giderleri ve altyapıların iyileştirilmesinin dahil olmadığını vurguladı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, depremden daha çok keti selin vurduğunu söyledi. 2 bine yakın evin, 1000’in üzerinde aracın, 500’ün üzerinde iş yerinin ciddi zarar gördüğünü aktardı.

Cadde ve sokakların temizlenmesi, altyapının iyileştirilmesi, zarar tespitlerinin yapılması gibi sorunları hallettiklerini söyledi.
Derelerin üzerinin açık olduğunu söyleyen Ayhan, kapatılması için tedbir aldıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ev ve iş yerinin zararlarını ödediklerini, araç hasarı zararlarının kaldığını bildirdi. Bu hafta içerisinde bunun da ödemesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Bu gelişmelerin öncesinde deprem maliyetine yönelik bir açıklamada Amerikan Yatırım Bankası JPMorgan’dan gelmişti. Fiziki yapılarının yıkımından kaynaklanan doğrudan maliyetin 25 milyar dolar seviyesinde olacağını tahmin etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın