Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şangay’da Kapanmaların Ardından İlk Covid Ölümleri Bildirildi

Dünya koronavirüs önlemlerini gevşetirken, Çin’de yeni karantina kararları alınmıştı. Şangay’da son önlemler sonrası ilk ölüm haberleri geldi.
Şangay’da Kapanmaların Ardından İlk Covid Ölümleri Bildirildi
HABER GİRİŞ

2020 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, Çin’de etkisini sürdürüyor. Dünya genelinde pek çok ülke önlemleri gevşetirken, geçtiğimiz günlerde Şangay başta olmak üzere Çin’deki bazı şehirlerde yeni karantina kararları alınmıştı.

Şangay şehri, son karantina dalgasının Mart ayı sonlarında ciddi bir şekilde başlamasından bu yana Covid ile ilgili ilk ölümlerini bildirdi. Üç kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken, bu kişiler önceden var olan sağlık sorunları olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca ölen üç kişinin de yaşlı olduğu ve aşısız olduğu ifade edildi.

Yaşlı Nüfus Ağırlıkta

Pekin, ülkenin ağırlıkta olan yaşlı nüfus ortasında, aşılama oranlarını artırmaya çalışıyor. Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, 11 Nisan itibariyle 60 yaş üstü yaklaşık 224,8 milyon kişi aşılandı.

Ülkede 60 yaşın üzerinde 260 milyondan fazla insanın bulunuyor ve bu yaş grubunun yüzde 85’i aşılanmış durumda. Pekin’de bazı mahallelerde, ilk Covid aşısını yaptıran 60 yaşın üzerindeki insanlara 70 ila 80 dolar arasında bir ödül veriliyor.

2020 Sonrası En Kötü Dönem

Çin’deki en son Covid dalgası, pandeminin başlarındaki ilk şokundan bu yana en kötü süreç olarak tanımlanıyor. Şubat ayının sonlarında başlayan bu dalga, yüksek oranda bulaşıcı olan omicron varyantından kaynaklanıyor.

GCM Yatırım Banner

Şangay’da geçtiğimiz gün semptomları olan 2.417 yeni teyit edilmiş ve semptomsuz 19.831 yeni vaka bildirildi. Çin’in en büyük şehri olan Şangay’da, Mart ayı sonlarında, iki aşamalı karantina ve toplu virüs testleri yapılmaya başladı.

Yetkililer seyahat kısıtlamaları ve evde kalma sürelerinin ne zaman sona ereceği konusunda bir tarih açıklaması yapmış değil. Şangay dışında, Jilin’den güneydeki Guangdong eyaletine kadar değişen bölgelerde Pazar günü semptomları olan yaklaşık 300 yeni vaka bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.