Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Sandıklar Kapandıktan Sonra Kaldığımız Yerden Devam!

Merkez Bankası başkanlığındaki değişiklik sonrası faiz artırımının gelmemesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklama paylaştı.
Şimşek: Sandıklar Kapandıktan Sonra Kaldığımız Yerden Devam!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentilere paralel olarak yüzde 45 seviyesinde sabit bıraktı. Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan ile yapılan ilk PPK toplantısından çıkan mesajların şahin nitelikte olması üzerine piyasalar ekonomi yönetiminin bundan sonraki hamlesinin ne olacağına odaklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten beklenen açıklama geldi. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Şimşek, tarih vererek sandıklar kapandıktan sonra uygulanan politikalara devam mesajı verdi.

Hazine ve Maliye Bakanı, “Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü desteğiyle uyguladığımız politikalar, seçim sonrasında da hedeflerimiz doğrultusunda devam edecek” diyerek, faizde indirim ısrarının söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Kaynak akışı için belirlenen hedeflerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “Şirketlerimiz uluslararası piyasalarda sermaye benzeri kaynaklara artık daha rahat erişebiliyor. Programda öngördüğümüz hedeflere yaklaştıkça ülkemize uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak akışı daha da artacaktır” dedi.

Şimşek, “Bu çerçevede; dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz” çıkışıyla rasyonel politikalardan vazgeçilmeyeceği sözünün altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın