Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sandıklar Kapandıktan Sonra Beklenen Yabancı Borsaya Giriş Yaptı mı?

Borsadaki düşüşleri kesmek için beklenen yabancı yatırımcı, giriş sinyalleri vermeye başladı. Sandıklar kapandıktan sonraki ilk haftada tahvil girişleri yükseldi.
Sandıklar Kapandıktan Sonra Beklenen Yabancı Borsaya Giriş Yaptı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul sandıklar kapandıktan sonraki ilk haftada düşüşlere sahne oldu. Merkez Bankası’nın sıkılaşma adımlarıyla baskılanan ve faizle sınanan BIST 100 endeksinde 9000 puanın altında hareketler hisseleri daha da ucuz kıldı.

Borsa İstanbul’a dönüş için seçim sonrasını bekleyen yabancı yatırımcılar ekonomi politikalarındaki istikrarı yakından takip etmeye devam ediyor.

Yabancı pozisyonlarını özetleyen, ikinci büyük varlık yönetim şirketi Vanguard’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Aktif Sabit Gelir Küresel Eş Başkanı Nick Eisinger’a göre yabancı portföyünün artışı Merkez Bankası’nın izleyeceği yola bağlı.

Buna göre kronikleşen yüksek enflasyonun seyri ve Merkez Bankası’nın rasyonal politikalara olan sadık duruşu, yabancı girişlerini artıracak olan temel tetikleyiciler.

Sandıklar Kurulmadan Girişler Başladı

Yabancıların bekle ve gör taktiği sürerken, borsada dev hisse alımları da yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen gün paylaştığı verilerde alıcı tarafındaki yabancıların varlığı dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre 29 Mart haftasında yurt dışında yerleşik kişiler 266.70 milyon dolarlık hisse senedi alımına imza attı.

Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS ) tarafına bakıldığında ise net 111.50 milyon dolarlık alımlar göze çarptı. Seçimlere giderken yabancı yatırımcıların borsaya girişleri, sandıklar kapandıktan sonrası için ipucu verdi.

Yerel seçim sonuçlarından sonraki ilk işlem haftasındaki hareketliliği yorumlayan Finans Uzmanı Dr. Nuri Sevgen, hem tahvil hem de hisse senedi piyasasında yabancı girişlerinin olduğuna dikkat çekti.

Yabancıların seçim sonrasındaki haftada hem tahvil girişleri yaptığı hem de döviz bozdurup TL’ye geçtiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.