Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcının Gözü Merkez Bankası’nın Politika Duruşunda

Varlık yönetim şirketi Vanguard’dan Nick Esinger, Türkiye’ye yatırım için TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu takip edeceklerini söyledi.
Yabancı Yatırımcının Gözü Merkez Bankası’nın Politika Duruşunda
HABER GİRİŞ

Dünyanın ikinci büyük varlık yönetim şirketi Vanguard’ın Gelişmekte Olan Piyasalar Aktif Sabit Gelir Küresel Eş Başkanı Nick Eisinger, Türkiye’deki yatırım politikalarının geleceğine ilişkin açıklamada bulundu.

Eisinger Türkiye’deki yatırımlarını artırmalarının, enflasyonun seyrine ve Merkez Bankası’nın şahin duruşunu korumasına bağlı olduğunu söyledi.

Türk devlet tahvillerinde şu anda küçük bir miktarda yatırımlarının bulunduğunu belirten Esinger, bunu artırmalarının enflasyonun seyrine ve TCMB’nin şahin duruşunu korumasına bağlı olduğunu söyledi.

Yerel seçimlerin ardından Türkiye’ye yabancı yatırım girişlerinin artmasını sağlayacak en önemli faktörün enflasyonun zirveyi görüp ardından düşmeye başlaması olduğunu vurgulayan Esinger, “Enflasyonun düşüşe geçmesi tahvil piyasasına yatırım akışını destekleyip pozitif reel faize katkıda bulunacak ve bu da TL için faydalı olacaktır” diye konuştu.

Geçmişte yabancı yatırımcıların Türk tahvil pazarının yüzde 25’inden fazlasını elinde bulundurduğunu anımsatan Esinger, şu anda bunun tek haneli rakamlara kadar gerilediğini söyledi. Vanguard olarak az miktarda Türk devlet tahvili bulundurduklarını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Esinger, enflasyonun gelecek birkaç ay içerisindeki seyri ve TCMB’nin şahin tavrını sürdürmesi durumunda TL’nin reel anlamda değer kazanacağını beklediklerini ifade etti.

Vanguard yöneticisinin değerlendirmesi, TCMB’nin Haziran 2023’ten bu yana başlattığı sıkı para politikasını takip ediyor. Merkez Bankası attığı adımlar ile politika faizini yüzde 50 seviyesine kadar çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın