Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayide Çalışan Kişi Başına Üretim 2023 Sonunda Düştü

2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin verimlilik istatistikleri geldi. Sanayide çalışan kişi başına üretimde çeyreklik düşüş görüldü. Detaylar haberde;
Sanayide Çalışan Kişi Başına Üretim 2023 Sonunda Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekim-Kasım 2023 döneminin verimlilik istatistiklerini paylaştı. 2023’ün son çeyreğinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 0,10 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksindeki yıllık değişimde ise artış görüldü. Veriler 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 1,85 arttı.

Önceki verilerde sanayide çalışan kişi başına üretim endeksi Temmuz-Eylül 2023 döneminde yüzde 0,36 gerilemişti. Sanayide çalışan kişi başına üretim endeksi 2022 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 4,1 artmıştı.

Saat Başına Üretim Yüzde 0,31 Arttı

Bakanlık verilerine göre geçen yılın son döneminde toplam sanayi çalışılan saat başına üretim endeksi üçüncü çeyreğe göre yüzde 0,31 yükseliş gösterdi.

Toplam sanayi çalışılan saat başına üretim endeksinde önceki yılın aynı dönemine göre artış yüzde 2,19 oldu.

GCM Yatırım Banner

En Fazla Artış Dayanıksız Tüketim Malında

Takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) verilerine göre çalışan kişi başına üretim endeksinde 2022 yılının aynı çeyreğine göre 2023’ün son çeyreğinde en fazla artış yüzde 2,0 ile dayanıksız tüketim malında görüldü.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışan kişi başına üretim endeksindeki üçüncü çeyreğe göre en fazla artış ise yüzde 0,3 ile ara malında gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.