Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimindeki Artış Temmuz’da Keskin Düşüş Gösterdi

TÜİK, madencilik, taşocakçılığı, imalat, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi gibi sektörleri içeren sanayi üretim endeksinin Temmuz sayısını açıkladı.
Sanayi Üretimindeki Artış Temmuz’da Keskin Düşüş Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonominin temel ayaklarından olan sanayi sektöründeki gelişmeleri gösteren rakamlar açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2022 dönemine ait sanayi üretimi verilerini yayımladı. Buna göre sanayi sektöründe üretim zayıflamaya devam etti.

Haziran ayında yıllık yüzde 8,5 artış gösteren sanayi üretimi, Temmuz’da yüzde 2,4 artış göstererek sektördeki bozulmanın hızlandığını işaret etti.

Haziran verisi piyasanın yüzde 6,7 beklentisinin üzerinde gelse de bir önceki ayın yüzde 9,1’lik artışından gerilemişti.

Yıllık artış oranı geçen yılın son ayında yüzde 14,4 olmuştu. Devam eden aylarda Ukrayna savaşı gibi jeopolitik gelişmelerin hammadde fiyatlarını artırması nedeniyle zayıflamaya başladı.

Ocak ayında yıllık artış oranı yüzde 7,6’lara kadar inen üretim, Şubat’ta yüzde 13,3’e çıktıktan sonra yeniden zayıflık bölgesine geçti. Bugün açıklanan veri ise yıllık artış oranında sert bir düşüş olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Sanayi Üretimi Aylık Bazda Yüzde 6,2 Azaldı

Sanayi Üretimi Aylık Bazda Yüzde 6,2 Azaldı
Kaynak: TÜİK

Alt sektörler açısından bakıldığında yıllık olarak imalat sanayi yüzde 4,1, dayanıksız tüketim malları yüzde 5,9, sermaye malı yüzde 10,8, düşük teknoloji grubu yüzde 3,1, orta yüksek teknoloji grubu yüzde 8,9 ve yüksek teknoloji grubu yüzde 27,9 arttı.

Öte yandan madencilik ve taşocakçılığı sektöründe üretim yüzde 10,5, elektrik, gaz ve buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 6,8, ara malında yüzde 0,6, dayanıklı tüketim malında yüzde 0,6, orta düşük teknoloji grubunda ise yüzde 1,1 azaldı.

Sanayi üretim endeksi tüm sektörlerin toplamında, bir önceki aya göre yüzde 6,2 azaldı. Aylık bazda yüksek teknoloji üretimindeki yüzde 2,1’lik artışın dışında diğer tüm kategorilerde üretim zayıfladı.

Düşüş oranları madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,6, imalat sanayinde yüzde 6,6, elektrik, gaz, buhar üretiminde yüzde 3,1, ara malında yüzde 6,1, dayanıklı tüketim malında yüzde 8, dayanıksızlarda yüzde 7,2, enerjide yüzde 2,3, sermaye malında yüzde 6,2 şeklinde oldu.

Düşük teknoloji ürünlerinin üretimi bir önceki aya göre yüzde 6,7, orta düşük ürünlerin yüzde 6,2 ve orta yüksek grubunun üretimi yüzde 8,6 oranında azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.