Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Haziran’da Beklentiyi Rahatlıkla Aştı

Yurt içi gündemin önemli verilerinden sanayi üretim istatistikleri açıklandı. Rakam, beklentilerin üzerinde geldi.
Sanayi Üretimi Haziran’da Beklentiyi Rahatlıkla Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Takvimin yoğun olduğu haftanın son gününde beklenen verilerden sanayi üretimi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapor, sanayi üretiminin Haziran’da Mayıs’taki gibi aylık ve yıllık bazda arttığını gösterdi.

Mayıs’ta aylık yüzde 0,5, yıllık yüzde 9,1 artışın görüldüğü sanayi üretim endeksi, Haziran’da aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 8,5 arttı. Yıllık artış yüzde 6,7 yönündeki piyasa tahminlerini rahatlıkla aştı.

Alt Sektörlerde Durum

Sanayi Üretim Haziran 2022
KAYNAK: TÜİK

Sanayinin alt sektörleri  incelendiğinde ise altıncı ayda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azaldığı görüldü. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 arttı.

Diğer taraftan aylık bazda madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 arttı.

Yıllık bazda ara malı, dayanıklı tüketim malı, dayanıksız tüketim malı, enerji ve sermaye malının tümünde artış bildirildi. Aralarından en yüksek artışı yüzde 16,4 ile dayanıksız tüketim malı kaydetti. En düşük artış enerjide görüldü.

GCM Yatırım Banner

Düşük, orta düşük, orta-yüksek düşük ve yüksek teknolojide de oranlar arttı. Bunlardan en yüksek artışı yüzde 16 ile orta-yüksek teknoloji kaydetti.

Aylık bazda ise bazı alt kalemlerde düşüş bildirildi. Ara malı, dayanıklı tüketim malı ve dayanıksız tüketim malı artarken enerji ve sermaye malı geriledi. Teknoloji cephesinde ise yüzde 15,3 düşen yüksek teknoloji dışında tümü arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın