Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Samsung’un Faaliyet Karı Yerle Bir Olabilir

Teknoloji devi Samsung, yılın üçüncü çeyrek karında yüzde 80’e yakın düşüş bekliyor. Detaylar geliyor…
Samsung’un Faaliyet Karı Yerle Bir Olabilir
HABER GİRİŞ

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung Electronics, Eylül ayında sona eren çeyrekte faaliyet karında yüzde 78′lik bir düşüş bekliyor. Şirket, üçüncü çeyrekte gelirin yaklaşık 67 trilyon Güney Kore wonu olmasını beklerken, işletme kârının da yaklaşık 2,4 trilyon won seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Bu, bir yıl önce bildirilen satışlarda kaydedilen 76,78 trilyon won ve işletme kârında 10,85 trilyon won ile karşılaştırıldı. Üçüncü çeyrek tahmini, ikinci çeyrek gelir rakamı olan 60,01 trilyon wona göre yüzde 11,5′lik bir artışı ve faaliyet karında 670 milyar won’un üç katından fazlasını yansıtıyor.

Samsung’un faaliyet karı beklentisi analist beklentilerinin biraz üzerindeydi. Kılavuz yayınlanmadan önce LSEG anketine katılan analistler, Eylül çeyreği için faaliyet kârının yıllık yüzde 78,7 düşüşle 2,3 trilyon won olmasını bekliyordu.

Samsung, dizüstü bilgisayarlardan sunuculara kadar çeşitli ürünlerde kullanılan dünyanın en büyük bellek yongası üreticisidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olarak faaliyet gösteriyor.

Üçüncü çeyreğe ilişkin kötümser beklentilere rağmen, çip devinin hisseleri yüzde 3’ten fazla arttı. Daiwa Securities’in genel müdürü SK Kim, Samsung’un 2024′ün ikinci çeyreğinden itibaren anlamlı bir fiyat iyileşmesi görmesinin beklendiğini belirterek, mevcut talep ortamının zayıf olduğunu ve Samsung’un durumu değiştirmek için üretim kesintilerine gittiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın