Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Samsung’un 1Ç23’teki Faaliyet Kârı 14 Yılın En Düşüğünde

Samsung'un yılın ilk çeyreğindeki faaliyet kârı, çip fiyatlarının düşmesi ve talep zayıflığı sebebiyle düştü. Detaylar haberin içerisinde;
Samsung’un 1Ç23’teki Faaliyet Kârı 14 Yılın En Düşüğünde
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon, küresel ekonomilerdeki durgunluk şirket faaliyetlerine de yansıyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un da talep zayıflığı sebebiyle 2023 yılı Ocak-Mart dönemi, ilk çeyrek bilançosunda da büyük düşüş kaydedildi.

Samsung’un faaliyet kârı 2023 yılının ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 95 düşerek 640 milyar Güney Kore wonuna (478,6 milyon dolar) geriledi.

Açıklanan faaliyet kârı ile 2009 yılından bu yana en düşük faaliyet kârını bildiren Samsung, 14 yılın en düşük kârını paylaşmış oldu.

Yarı İletken Alımında Küresel Gerileme

Tüketicilerin artan enflasyon sebebiyle alım gücünün azalması Samsung’un en güvenilir nakit kaynağı olan çip bölümünü de etkileyerek bir önceki yılkı 8,45 trilyon wona kıyasla 4,58 trilyon wonluk zarar bildirmesine sebep oldu.

Ekonomik durgunluk ve şirketlerin maliyet kısıtlaması ile yılın ilk çeyreğinde yarı iletken alımlarında küresel bir gerileme görüldü. Böylece 2023 yılının ilk çeyreğinde çip fiyatları düştü ve sektör genelinde üretim kesintileri oldu.

GCM Yatırım Banner

Yılın İkinci Yarısında Müşteri Stokları Tükenecek

Samsung tarafından yapılan açıklamada, yılın ikinci yarısında müşterileri stoklarının tükeneceği savunuldu. Tüketicilerin böylece yeniden fiş almaya başlayacağı öngörüldü.

Açıklanan bilanço döneminde, büyük veri merkezi firmalar sunuculara daha ihtiyatlı bir şekilde yatırım yaptığı için bellek yongalarında sınırlı iyileşme beklediğine işaret edildi.

Reuters haberinde tüm dünyadaki tüketicilerin artan enflasyon sebebiyle alımlarını azalttığını bildirdi. Bu sebepten akıllı telefon, bilgisayar ve sunucu şirketlerin kendi stoklarını tükettiği vurgulandı.

Şirketlerin kendi stoklarına yönelmesiyle çip fiyatlarının son dokuz ayda yaklaşık yüzde 70 oranında düşmesine sebep olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.