Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sahibinden.com Otomobil İlanlarında Yeni Düzenlemeye Gitti

Sıfır ve ikinci el araç ticaret sitesi sahibinden.com tüketicileri korumak için otomobil ilanlarında değişikliğe gittiğini açıkladı. İşte detaylar...
Sahibinden.com Otomobil İlanlarında Yeni Düzenlemeye Gitti
HABER GİRİŞ

Gayrimenkul, vasıta gibi birçok kategoride ilan ve e- ticaret işlemlerin yapıldığı online bir platform olan sahibinden.com yeni bir düzenleme için harekete geçtiğini duyurdu.

Yeni düzenlemenin tüketicileri korumaya almak için yapılacağını belirtti. Aynı zamanda motorlu kara taşıtların ticaretinde şeffaflığın artacağını ekledi. Buna göre sadece otomotiv markalarının yetkili bayilerinin sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebileceğini ifade etti. Değişikliklerin 15 Eylül itibarıyla devreye alınacağını paylaştı.

Site, bayilerin dışındaki satıcıların ilan verirken nelere dikkat edeceğini belirtti. Kişilerin, aracın durumu kriterini sadece ikinci el olarak seçebileceğini aktardı.

Düzenleme ile Sahibinden.com, araç kilometresini en az 6 bin kilometre olarak belirtecek.

Girilen ilanlarda bilgilerin gösterildiği sayfada sıfır veya ikinci el ifadesi, kilometre bilgisinin önüne yer alacak. Bu şekilde tüketiciler aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olduğunu kilometre bilgisiyle aynı anda görebilecek.

GCM Yatırım Banner

Sahibinden.com’un ilan sayfasında, ilanı yayımlayanın belirlediği fiyatın yanında, aynı modelin distribütörünün tanımladığı 2022 güncel liste fiyatı da yer alacak. Bu şekilde fiyatlar şeffaf olarak alıcılara sunulacak.

Araç Ticaretinde Yaşanan Sıkıntıları Yakından Takip Ediyoruz

Sitenin CEO’su Burak Ertaş konuya ilgili değerlendirmede bulundu. Ticareti kolaylaştıran ve istihdama katkı sunan bir teknoloji şirketi olduklarına değindi. Emlak ve otomotiv sektörlerindeki ticari faaliyetlerin şeffaf şekilde yürümesini sağladıklarını belirtti. Ekonomiye katkıda bulunan bir kurum olduklarını ekledi.

Sıfır ve ikinci el araç ticaretinde yaşanan sıkıntıları ve konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği düzenlemeleri takip ettiklerini söyledi. Sahibinden.com’un işleyişini bu düzenlemelerle uyumlu hale getirdiklerini vurguladı.

Satılık araç ilanlarında satış fiyatını ilanı girenlerin belirlediğini söyledi. Bu fiyatlara herhangi bir müdahalede bulunmadıklarının altını çizdi. Tüketicinin bilinçli seçim yapmasına imkan sağlayacaklarını ifade etti.

Bu açıklamalarının öncesinde rekabet kurumu sahibinden.com sitesine soruşturma başlatmıştı. Bunun gerekçesini aşırı fiyat uygulama olarak açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.