Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SAHA EXPO’da Milyar Dolarlık Anlaşma

Haluk Bayraktar yerli ve yabancı şirketlerden ayrıca vatandaştan yoğun ilgi gören SAHA EXPO'ya yönelik özel açıklamalarda bulundu. Bu kapsamdan ne kadarlık anlaşma yapıldığını duyurdu.
SAHA EXPO’da Milyar Dolarlık Anlaşma
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük sanayi platformu olarak nitelendirilen SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayii Fuarı binden fazla yerli ve yabancı şirketlerin katılımıyla yoğun ilgi gördü. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, fuar süresince toplam ne kadar anlaşma yapıldığını açıkladı.

Bayraktar Teknolojinin Genel Müdürü Haluk Bayraktar, çok katılımlı bir fuar olduğunu belirterek 500’den fazla yerli, 300’den fazla yabancı firmanın katıldığın söyledi. SAHA EXPO kapsamında 1 milyar doların üzerinde anlaşma yapıldığını söyledi. Bu anlaşmaların yüzde 60’ından fazlasının ihracat eksenli olduğu aktarıldı.

“Hedef 80 Bin Kilometrekarelik Alan”

SAHA EXPO’nun 3 yıl önce 10 bin metrekarelik bir alanda yapıldığını bugün ise 60 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştiğini bildirdi. Gelecek yıl hedefin 80 bin metrekare olduğu aktarıldı.

Fuarın ilk 3 gün profesyonellere açık olduğunu belirten Bayraktar, 40 bin profesyonelin katılım gösterdiğini kaydetti. Bugün fuarın halka açık olduğunu belirterek 40 bin civarında vatandaşın fuarı ziyaret ettiğini söyledi. Toplam 80 bin kişinin fuara katıldığını bildirdi.

“Türkiye’ye Önceden Mal Satmak İçin Gelinirdi”

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Savunma Sanayisi alanında gelişim ile fuarın amaçlarının değiştiğini vurguladı. Türkiye’nin önceden mal satmak için fuarlara gelinen bir ülke olduğunu aktardı. Şimdi bu durumun değiştiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Fuar kapsamında ASELSAN ile TÜRKSAT arasında uydu ekipmanları alanında protokol imzalandı. TÜRKSAT Genel Müdürü Ertok, TÜRKSAT 5A ve 5B projesi kapsamında ilk defa yerli geliştirme ekipman kullanımı için paydaşlarla görüşüldüğünü aktardı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Görgün ise ASELSAN olarak kara, deniz ve havada olan varlığımızı Türksat ile uzaya taşıdık” ifadelerinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.