Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sağlık Sektörü Hisseleri Eris Varyantıyla Fırladı

Eris varyantının ülkemizde 9 kişide saptandığının açıklanmasıyla ilaç ve kimya gibi sağlık sektörü hisseleri sert yükseldi.
Sağlık Sektörü Hisseleri Eris Varyantıyla Fırladı
HABER GİRİŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu sabah yaptığı açıklamada ülkemizde Covid virüsünün Eris varyantına rastlandığını duyurdu. Aynı şehirde yaşayan 9 kişide görülen varyantın hasta etme gücünün zayıf olduğunu söyledi.

Covid virüsü son haftalarda birçok ülkede yeniden ortaya çıkarak, kayda değer sayılara ulaştı. Türkiye’ye de gelmesi an meselesiydi.

Endişe verici haberin duyulmasıyla birlikte borsa yatırımcısı gelişmeyi doğrudan ilgilendiren sağlık sektörü hisselerine yöneldi.

İlaç ve Sağlık Sektörü Hisseleri Tavan Yaptı

İlaç ve Sağlık Sektörü Hisseleri Tavan Yaptı
Kaynak: Tradingview

Bakan Koca’nın açıklaması pandemide yeni bir dalga ve kısıtlamaların geleceği korkusuyla ilaç, laboratuvar ve hastane gibi sağlık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisselerine alım getirdi.

Yüzde 10 artışla tavan yapan hisselerin başında Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji Ürünleri (ANGEN), Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi (ONCSM), Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. (TRILC), Seyitler Kimya Sanayi A.Ş. (SEYKM), RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret (RTALB) yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer alan Deva Holding (DEVA), önceki kapanışını 88,55 liradan yaptıktan sonra yeni güne 93’ten başladı. Saat 11.00 sularında yüzde 5,5 artıda 93,35 liradan işlem gören hisse, gün içinde 96,9’a yükseldi.

EİS Eczacıbaşı İlaç Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ECILC) yüzde 6,13 artışla 57,15’ten, Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENIL) yüzde 6,54 artışla 72,55’ten, Selçuk Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi A.Ş. (SELEC) yüzde 6,02 artışla 62,55’ten, Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEDTR) yüzde 4,73 artışla 41,30 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.