Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sağlık Alanındaki OHAL Kararları Resmi Gazete’de

OHAL kapsamında sağlık alanında alınan kararlara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sağlık Alanındaki OHAL Kararları Resmi Gazete’de
Yorum

Depremin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kararlarına ilişkin sağlık alanında uygulanacak tedbirler kamuoyuyla paylaşıldı. Resmi Gazete‘nin bugünkü sayısında OHAL Kapsamında Sağlık Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı.

Kararnamede, afet alanında bulunan sağlık personelinin, kurulan mobil araçlarda depremzedelere yardım edeceği kaydedildi.

Buna göre eczacı, optisyenler, tıbbi cihaz satış merkezleri, protez, işitme cihazı merkezleri OHAL’in sürdüğü 3 aylık süre zarfında mobil araçlarda hizmet verebilecek.

Ayrıca alınan karara göre sağlık hizmetleri için valiliklerin uygun gördüğü mekanlar da kullanılabilecek.

Bazı İl ve İlçeler İlaç Takip Sistemi İşlemlerinden Muaf Tutulacak

Kararnamede, depremden etkilenen kimi il ve ilçelerdeki eczanelerin ilaç takip sistemi işlemlerine tâbi olmayacağı açıklandı.

Buna göre OHAL süresince Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağ ilçelerinde bulunan eczaneler ilaç takip sistemi işlemlerinden muaf olacak.

Kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlar ise deftere kayıt edilecek, ilaç reçetelerinin bir örneği saklanacak.

Kararnamede yer alan ifadeye göre “Olağanüstü Hal süresince Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş illeri ile Gaziantep ili İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan tıbbî cihaz satış merkezi, optisyenlik müessesesi, ısmarlama protez ve ortez merkezi, işitme cihazı merkezi veya diş protez laboratuvarları ürün takip sistemi bildirimlerinden Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde muaf tutulabilecek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu