Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı Holding’in Enerji Projesi için Finansman Tamam

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. bugün KAP üzerinden güneş enerjisi santrali yatırımıyla ilgili finansman işlemlerinin tamamlandığını açıkladı. İşte detaylar;
Sabancı Holding’in Enerji Projesi için Finansman Tamam
HABER GİRİŞ

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bugün Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. özel durum açıklamasında bulundu. Açıklamada, Sabanci Renewables Inc. Cutlass Solar II Projesi için finansman işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi.

Şirketin, Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. üzerinden yüzde 100 oranında hissedar olduğu Sabanci Renewables Inc.’nin 2024’ün 2’nci çeyreğinde devreye alınmasıyla hedeflenen 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımıyla ilgili tüm finansman işlemlerini tamamladığı bildirildi.

Borsa İstanbul’da SAHOL koduyla işlem gören şirketin, daha önce 11 Ekim 2022, 25 Eylül 2023 ve 4 Ekim 2023 tarihli özel durum açıklamalarıyla konunun kamuya duyurulduğu anımsatıldı.

Finansmanın, 14 Kasım 2023 tarihinde vergi avantajlı sermaye yatırımcısı Tax Equity Investor ile imzalanan sözleşmeler ile tamamlandığının altı çizildi.

Sözleşmelerin imzalanmasıyla projenin finansmanında Sabancı Renewables Inc. tarafından karşılanan sermaye oranının yaklaşık yüzde 30, kredi ve Tax Equity Investor tarafından karşılanan yabancı kaynak oranınınsa yaklaşık yüzde 70 seviyesinde olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin ABD’deki Enerji Yatırımları Devam Ediyor

Tüm bunlara ek olarak ABD’de devam eden ve daha önce kamuya duyurulan Oriana projesi kapsamında da her türlü finansal enstrüman ve teşvik kullanılarak yenilenebilir enerji yatırımlarının sürdüğüne işaret edildi.

KAP bildirisinde Tax Equity hakkında da bilgi verildi. Tax Equity’in yatırımlarını düzenleyen Inflation Reduction Act (IRA) ile karbon emisyonlarının azaltılmasını teşvik etmek ve yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek amacıyla finansman ve vergi teşviki sağladığı kaydedildi.

Finansman ve vergi teşviklerinin ABD’de yerleşik ve çeşitli kriterleri taşıyan kuruluşlara sağlandığının da altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın