Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sabancı Holding’den ABD’de Enerji Yatırımı

Enerji alanında varlık gösterme hedefini yurt dışına taşıyan Sabancı Holding, ABD’deki yatırımını duyurdu. Ayrıntılı bilgi haberde…
Sabancı Holding’den ABD’de Enerji Yatırımı
HABER GİRİŞ

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.’nin sahibi olduğu Sabancı Renewables, ABD’de güneş enerjisi santrali ve depolama tesisi yatırımlarından oluşan Oriana Solar’ı satın aldı. Oriana Solar’ın tüm hisselerinin satın alındığı, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşıldı.

Şirketin KAP açıklamasında, “Sabancı Renewables Inc. tarafından ABD’nin Teksas eyaletinde 232 MW kapasiteli bir güneş enerjisi santrali ve 60 MW kapasiteli enerji depolama tesisi yatırımlarından oluşan Oriana Solar LLC’nin yüzde 100 hissesi satın alınmıştır. Yatırım sürecinin tamamlanmasıyla birlikte tesisin 2025 yılının ikinci çeyreğinde devreye alınması hedeflenmektedir” denildi.

Şirketin bu hamlesiyle enerji yatırımlarını ABD’ye taşıyarak gelecek yılın ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanan 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımına ilave yapacağı kaydedildi.

Yurt dışında gerçekleştirilecek bu kapasite yatırımının tamamlanmasıyla Sabancı Renewables’ın Amerika’da toplam 500 MW’lık yenilenebilir enerji portföyüne çıkacağı bilgisi verildi.


Ayrıca açıklamada, “Şirketimizin tek ve kurucu ortağı olduğu Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Sabancı Renewables Inc. Sabancı Topluluğu’nun yeni ekonomi odaklı büyüme, küresel ayak izini pekiştirme ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ABD’de yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdürmektedir” ifadesine yer verildi.

Borsa İstanbul’da SAHOL koduyla işlem gören Sabancı Holding, yıllık yüzde 120’ye yakın getiri sağlasa da haftalık yüzde 2’nin altındaki artışla durağan seyrediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.