Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ryanair CEO’su: Düşük Fiyatlarla Uçuş Devri Sona Erdi

İrlanda merkezli havayolu şirketi Ryanair'ın Başkanı O'Leary , uçuş fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.
Ryanair CEO’su: Düşük Fiyatlarla Uçuş Devri Sona Erdi
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı enerji fiyatlarında artışa neden olurken, havacılık sektörü bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Avrupalı havayolu şirketi Ryanair CEO’su Michael O’Leary  konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Artan yakıt maliyetlerinden dolayı artık düşük fiyatlarla uçuşun geçekleşemeyeceğini söyledi. 10 euroluk bilet döneminin sona erdiğini, önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 50 euroya yükseleceğini açıkladı.

Yaşam maliyetleri artmış olsa da insanların sık sık uçmaya devam edeceğini belirtti. Piyasanın altında olan 1 euro, 0,99 euro ve 9,99 euro promosyon fiyatlarının önümüzdeki yıllarda artık olmayacağını açıkladı.

Uçak biletlerini artıran yakıt maliyetlerindeki artışın, aynı zamanda hanelerin enerji faturalarını da yükselterek insanların gelirlerini tükettiğini vurguladı. Bu durumda müşterilerin uçuşları kısmak yerine daha düşük maliyetli seçenekler araması gerektiğini söyledi.

Pandemide Uluslararası Seyahatler Kesintiye Uğradı

Ryanair’ın CEO’su enerji fiyatlarının havayolu şirketlerine etkisinin yanında pandemi döneminin etkisine değindi.

Bu dönemde, uluslararası seyahatlerin ciddi şekilde kesintiye uğradığını vurguladı. Fakat pandemiden sonra insanlar uçak seyahatlerine geri döndüğünde, havaalanlarındaki personel sıkıntısının gecikmelere ve iptallere yol açtığını aktardı.

Ryanair’in durumu diğer havayollarından daha iyi yönettiğinin altını çizdi. Omicron varyantının hala uluslararası seyahati etkilediğini belirtti. Geçtiğimiz Kasım ayında kabin ekibi ve pilotları işe almaya ve eğitmeye başlama kararında “kısmen şanslı ve kısmen cesur” olduğunu söyledi.

Enerji Fiyatları ve Pandemi Dönemi Sektörü Etkileyen Başlıca Nedenler

O’Leary’nin bu değerlendirmelerinden hemen önce Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), havacılık sektörüne ilişkin son verilerini yayımladı. Dünkü veriler, istihdam edilen personel sayısının büyük oranda azaldığını ve Covid salgınının, Avrupa Birliği’nde havacılık sektörünü etkileyen ana kaynak olduğunu gösterdi.

CEO’nun enerji fiyatlarındaki artışın bilet fiyatlarına olan etkisine yönelik açıklamasının bir benzeri CWT ve Küresel İş Seyahatleri Birliği’nden geldi. Seyahat harcamalarının, 2022’nin kalan aylarında ve gelecek yıl artmaya devam edeceğini belirtti. Bu artışın nedenini ise artan yakıt fiyatları, enerji krizleri, işgücü sıkıntıları, enflasyonist baskılar olarak aktardı.

Emirates CEO’su Tim Clark ise konuya ilişkin yorumda bulunarak havayolu sektörünün yakıtlarda fiyat artışını kapatmak ve azaltmak için fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldığını ancak seyahat taleplerinin dirençli olmaya devam ettiğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu