Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emirates Kaos Ortasında Havayolu Seyahat Talebini Değerlendirdi

Emirates CEO’su Tim Clark, kaos ortamında havayolu seyahatine gösterilen talebin ne durumda olduğuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Emirates Kaos Ortasında Havayolu Seyahat Talebini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Havayolu taşımacılığı endüstrisi, son zamanlardaki işgücü sıkıntısı fırtınası, tedarik kesintileri ve artan yakıt fiyatları gibi çeşitli güçlüklerin üstesinden gelmeye çalışıyor.

Emirates Başkanı Tim Clark, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin Doha’daki toplantısında CNBC’ye verdiği demeçte, bu zorlu ortamda havayolu taşımacılığı endüstrisinin durumu hakkında değerlendirmelerde bulunurken, Emirates’teki son durum hakkında da güncel bilgiler verdi.

Clark’a Göre Sektörde Talep Azalmış Değil

Sektörde, haftalarca uçuş gecikmelerine ve iptallerine yol açan bir dizi zorlukla mücadele edilse bile seyahat talebinin yakın zamanda azalma görmediğini söyleyen Clark; “Engeller – ister fiyat, ister havalimanı tesisleri – ne olursa olsun bu talebin kısa vadede dağılması pek olası değil” ifadelerini kullandı.

Dubai merkezli havayolu şirketinin başkanı ve bir havayolu emektarı olan Clark, şu anda endüstrinin karşı karşıya olduğu rüzgarlar gibi “hiç bir şey görmediğini” söylerken, yoğun yaz tatili sezonu öncesinde tatilcilerin yeni devam eden seyahat fırsatlarını değerlendirmekten caymış gibi görünmediğinin altını çizdi.

Bilindiği üzere havayolu endüstrisi, işgücü kıtlığı ve arz kesintilerinden artan yakıt fiyatlarına kadar çeşitli zorluklar tarafından sekteye uğramış ve bunun sonucunda Avrupa ve Kuzey Amerika’nın en yoğun havalimanlarından bazılarında haftalarca süren ciddi gecikmeler ve iptaller yaşanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Uçuş izleme platformu FlightAware’e göre Cumartesi günü, ABD içinde, ABD’ye gelen veya ABD’den ayrılan 6.300’den fazla uçuş ertelenirken 859 uçuş iptal edildi. Benzer şekilde, son günlerde Avrupa genelinde on binlerce uçuş kesintiye uğradı. Londra Heathrow Havalimanı’ndaki 5.000 yolcunun yalnızca Pazartesi günkü iptallerden etkilenmesi bekleniyor.

Ancak Clark, yolcuların şu anda pandemi sonrası seyahat için hem finansal hem de başka türlü bedeller ödemeye istekli göründüğünü söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Havayolu sektörü, astronomik boyutlara ulaşan yakıt fiyat artışını kapatmak ve azaltmak için fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldı. Ancak talep dirençli olmaya devam ediyor ve bunda herhangi bir gevşeme görmüyoruz.”

Bu durumun ne kadar sürebileceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini söyleyen Clark, artan enflasyonist baskılar ve giderek kötü hale gelen yaşam maliyeti krizinin yanı sıra Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak daha geniş sosyopolitik endişelerin tümünün endüstri için daha fazla ters rüzgarlar yarattığını da belirtti.

Emirates İçin Kötü Günler Bitiyor mu?

2021’deki 1,1 milyar dolarlık zarar da dahil olmak üzere son iki yılı milyar dolarlık zararlar ile geçiren Emirates’in 2022’de kârlılığa geri dönmesini beklediğini de söyleyen Clark, son olarak “Şu anda para kazandığımızı söylemekten memnuniyet duyuyorum. Olağanüstü bir şey olmazsa, Emirates’in bu mali yılda karlı olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.