Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Tehditlerine Rağmen Fiyat Sınırı Uygulanacak mı?

G7 ülkeleri, Rus petrolüne fiyat sınırı koymak için çalışmalar yürütüyor. Uygulamaya Çin ve Hindistan da dahil edilmek isteniyor. İşte detaylar,
Rusya’nın Tehditlerine Rağmen Fiyat Sınırı Uygulanacak mı?
HABER GİRİŞ

G7 ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde kullanacağı finansmana zarar vermek için Rusya petrolüne fiyat sınırı koymak için çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde G7 ülkelerinin maliye bakanları konuyu değerlendirmek üzere bir araya gelmişti. Analistler, fiyat sınırı uygulamasının uzun vadede işe yarayabileceğini, ancak önümüzdeki aylarda petrol fiyatlarının artabileceğini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen ve G7 ülkelerinden yetkililer, 5 Aralık’ta başlayacak olan uygulama ile Rusya’nın petrol kazancının düşeceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuyla ilgili nasıl bir karşılık vereceği merak ediliyor.

Fiyat Sınırlamasına Hangi Ülkeler Dahil Olacak?

Rusya’ya karşı uygulanacak fiyat sınırında ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada yer alıyor. G7 ülkeleri, Rusya’dan indirimli petrol alan Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere bazı ülkeleri bu uygulamaya dahil etmek istiyor.

Ancak Rusya’nın Çin ve Hindistan arasındaki ilişkilerden dolayı bu durum pek mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan Petrol Bakanı Shri Hardeep Singh Puri, fiyat sınırlamasının enerji piyasaları için ne anlama gelebileceğinin hala belirsiz olduğunu belirtmişti.

Geçtiğimiz aylarda Rusya’ya yönelik yaptırımlar ciddileşirken Hindistan Rus petrolünün küresel piyasaya ihracatını hızlandıran adımlar atmıştı. Bazı kaynaklara göre Hindistan, Rusya’nın petrol ihraç etmesini kolaylaştırmış ve tedarikte kullanılan gemilere güvenlik sertifikası sağlamıştı. ABD, konuyla ilgili Hindistan’ın Rusya’dan petrol olarak ekonomik olarak desteklediğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Moskova, tüm yaptırımlara rağmen Çin ve Hindistan’a yapılan ve sürekli artan ham petrol satışları sayesinde gelirlerini korumayı başarıyor.

Bazı analistler, Çin ve Hindistan’ın fiyat sınırı uygulamasına katılmasa bile petrol fiyatlarının düşebileceğini belirtiyor.

Fiyat Üst Sınırının Limiti Nedir?

ABD Hazine Ekonomi Politikasından Sorumlu Bakan Yardımcısı Ben Harris, fiyat sınırlarının karar verilmesinin haftalar sürebileceğini aktardı.

Washington merkezli ClearView Partners’ın bilgilerine göre ham petrol için varil başına 40-60 dolarlık bir aralıktan bahsediliyor. Analistler bu aralıktaki üst sınırın Rus ham petrolü için tutarlı olduğunu, ancak alt tutarın Rusya’nın üretim maliyetlerine çok yakın olduğunu aktardı.

Rusya Tehdit Etmişti

Putin, konuyla ilgili olarak fiyat sınırının dünya için tehlikeli olduğunu ve bu ülkelere ihracatını durduracağını söylüyor. Analistler, sınırın daha yürürlüğe girmeden Moskova’nın agresif kararlar alabileceğinden korkuyor.

Bazı analistler yaptırımların ve fiyat sınırı uygulamasının başarılı olacağını düşünse de karşıt fikirler de bulunmakta. Ekonomist Steve Hanke yaptırımların ve Rusya’ya karşı sert kararların Moskova’yı zenginleştirdiğini, yüksek petrol gelirlerine neden olduğunu vurgulamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.