Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Rus Petrolünden Vazgeçmeyecek! İşte Nedeni

Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulayan birçok ülkenin aksine Hindistan’ın Rus petrolünü almaya devam etmesi dikkat çekiyor. Detaylar haberde;
Hindistan Rus Petrolünden Vazgeçmeyecek! İşte Nedeni
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı işgalinden dolayı çoğu ülke Rusya’ya yaptırım uygularken, Hindistan aksi yönde tutum sergiliyor. Hindistan’ın Rusya ile ekonomik ilişkilerini geliştirme çabaları, bu durumu doğruluyor. Haziran ayının sonlarına doğru Hindistan, Rus petrolünün küresel piyasaya ihracatını kolaylaştırıcı adımlar atmıştı.

Bazı kaynaklara göre Hindistan, Rusya’nın petrolü ihraç etmesini kolaylaştırmış bu konuda gemilere güvenlik sertifikası sağlamıştı. Aynı zamanda Güney Asya ülkesi, geçen aylarda rekor düzeyde petrol alımı gerçekleştirerek Rusya’nın en büyük ikinci tedarikçisi konumuna yerleşti. İki ülke arasındaki bu ilişki Batılı devletlerin uyguladığı yaptırımların etkisi azalttı.

Uzmanlar, Hindistan’ın petrol satın alma isteğinin enflasyon endişeleri odakta oldukça daha da tırmanacağını öngördü. İki ülke arasındaki ilişki hakkında yorumda bulunan ABD’nin Hindistan eski Büyükelçisi Frank G. Wisner, Hindistan’ın ABD’den ve Avrupa tarafından petrol satın alınmasını olumsuz bir şekilde karşıladığını ifade etti.

Eski Büyükelçi, Rus petrolünün bulunabilirliği ve fiyatının çok cazip olduğunu belirterek dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan’ın, artan fiyatlara karşı savunmasız olduğunu söyledi.

ABD Hindistan’a Yaptırım Uygulaması Zor!

İki ülke arasındaki ilişkiler hızlanırken, Hindistan’ın Rus petrolünü alarak Rusya’ya savaşta ekonomik destek sağladığı yönünde eleştiriler ortaya atıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu noktada, ABD’nin Hindistan’a petrol alımları nedeniyle yaptırım uygulama ihtimali konuşulmaya başladı. Ancak uzmanlara göre bu, çok düşük bir ihtimal.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Dış İlişkiler Konseyi’nden Manjari Chatterjee Miller, gerekçesini Hint-Pasifik stratejisi olarak açıkladı. “ABD, Hint-Pasifik stratejisine öncelik veriyor, Hindistan olmadan Hint-Pasifik’te ‘Hint’ yok” diyen Miller, Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’na (Quad) da dikkat çekti.

ABD’nin ülkeyle uzun süreli ilişkilerinde fark ettiği gibi Hindistan’ın çok hassas bir güç olduğunu vurgulayarak; “Hindistan’ı cezalandırmak, ikili ortaklık ve hatta Quad için çok ciddi bir gerileme olur” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.