Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Petrolünün Dünya Pazarına Çıkışına Hindistan Desteği

Geçtiğimiz haftalarda Rusya’dan çok yüksek miktarda petrol alan Hindistan, Rus petrolünün ihracatını kolaylaştıracak adımlar attı.
Rus Petrolünün Dünya Pazarına Çıkışına Hindistan Desteği
HABER GİRİŞ

Ukrayna saldırısı nedeniyle sayısız ülke Rusya’ya karşı ekonomik cephe alırken, Çin ve Hindistan gibi bazı ülkeler yanında olmayı tercih etti. Daha önce Rusya’dan rekor düzeyde petrol alımı yapan Hindistan, şimdi de Rus petrolünün küresel piyasaya ihracatını kolaylaştırıcı adımlar atıyor.

Kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Rus denizcilik grubu Sovcomflot’un bir yan kuruluşu tarafından yönetilen düzinelerce gemiye güvenlik sertifikası sağladı.

Söz konusu sertifikalar, Rus petrolünün Hindistan’a ve başka ülkelere ihraç edilmesini mümkün hale getiriyor.

Indian Register of Shipping (IRClass) tarafından verilen sertifika, Rus ham petrolünün denizaşırı pazarlara ulaştırılması için son derece büyük bir öneme sahip.

IRClass’ın Dubai merkezli bir kuruluş olan SCF Management Service tarafından yönetilen 80’den fazla gemiye sertifika verdiği bildirildi. Bu sayede gemilerin güvenli, denize elverişli ve limanlara erişimine uygun olduğu onaylanmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Hindistan Rusya’dan Petrol Alımını Artırdı

Batı yaptırımları ve Avrupa Birliği’nin enerji ambargosu, birçok petrol ithalatçısını Rus pazarından uzaklaştırdı. Rusya, buradan kaynaklanan açığı kapatmak için farklı ülkelerle ticareti geliştirmeye yöneldi.

Hindistan, Mayıs ayında Rusya’dan 25 milyon varil ham petrol satın aldı. Rusya, böylelikle Hindistan’ın ithalatının yüzde 16’sını karşılayarak, en büyük ikinci tedarikçisi konumuna yerleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.