Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Hindistan’ın Petrol İthalatının Yüzde 16’sını Karşıladı

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithal eden ülkesi olan Hindistan, Rusya’dan alımı artırırken, Mayıs’ta 25 milyon varil petrol tedarik edildi.
Rusya, Hindistan’ın Petrol İthalatının Yüzde 16’sını Karşıladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’da başlattığı operasyon nedeniyle, Batı’nın enerji ambargosuyla karşı karşıya kalan Rusya, açığı dünyanın en büyük tüketicileri ile kapatmaya çalışıyor. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Rusya, Hindistan’ın en büyük ikinci petrol tedarikçisi oldu.

1,4 milyar nüfuslu ülke Mayıs ayında, Rusya’dan 25 milyon varil petrol alırken, bu toplam ithalatının yüzde 16’sından fazlasına denk geliyor. 2021 ve 2022 yıllarının ilk çeyreğinde deniz yoluyla taşınan toplam ithalatta, Rus menşeli ham petrolün oranı yüzde 1’in altındayken, Nisan’da ilk defa yüzde 5 seviyesine çıktı.

Bir önceki ay Irak, Hindistan’ın en büyük petrol tedarikçisi olmuş, onu Suudi Arabistan izlemişti. Ancak son gelişmelerle birlikte Rusya, bir üst sıraya yerleşerek, Hindistan’ın en büyük ikinci tedarikçisi oldu.

Küresel enerji fiyatlarının Ukrayna savaşı nedeniyle yükseldiği bir dönemde, Hindistan’ın Rusya’dan indirimli fiyatlarla petrol alımından yararlandığına dikkat çekildi.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithal eden ülkesi Hindistan’ın toplam petrol ithalatı Mayıs’ta 4,98 milyon varille 2020 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bunun bir önceki aya kıyasla yüzde 5,6 daha fazla olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.