Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Fiyatları Çin Kaynaklı Bozulan Taleple Düşüyor

Çin’de Covid-19 karantina kurallarının bir süre daha devam ettirileceği haberi petrolde talep görünümünü bozarken, fiyatlarda yüzde 2’lik düşüş yaşandı.
Petrol Fiyatları Çin Kaynaklı Bozulan Taleple Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta 123 doları aşarak son haftaların en yüksek seviyesine çıkan petrol fiyatları yön değiştirdi.

ABD türü ham petrolün varili haftanın ilk işlem gününde 115, Brent petrolün ise 120 dolara geriledi. Fiyatların gün içi kaybı yüzde 2’ye dayanırken, haftalık bazda pozitiften, negatif bölgeye geçiş oldu.

Ham petrolün varil fiyatı, TSİ 15.44’te 119 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 119 Dolar
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şu dakikalarda yüzde 1,80 ekside seyreden petrol, geçen haftayı 120 dolar üzerinden tamamladı. Stok düşüşü, talep artışı fiyatları yukarı çeken en önemli etken olurken, bugünkü işlemlerde tablonun tersine döndüğünü görmekteyiz.

Çin’in başkenti Pekin’de geçtiğimiz günlerde Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi, talep artışı beklentisini doğurmuş, bu da fiyatları yukarı çekmişti. Ancak gelen veriler vakaların yayılmasının henüz tam olarak kontrol altına alınamadığını ve yeniden tedbirlere müracaat etmek zorunda kalındığını gösterdi.

Dünyanın en büyük tüketicilerinden olan Çin’de, karantina tedbirlerini devam etmesi petrolde de talep görünümümü bozdu. Bunun yanında tüm dünyanın uğraştığı yüksek enflasyon ve ekonomik büyümede yavaşlama endişeleri de fiyatları aşağı çekti.

GCM Yatırım Banner

Ham petrol bugün verdiği kayıpların ardından haftalık bazda yüzde 0,80 düşüşe geçti. Haberimizi yazdığımız sıralarda yüzde 1,65 azalışla 121 dolardan işlem gören Brent petrol de haftalık dönemde eksiye yöneldi.

EPGİS Son Zam Haberini Yalanladı

Hem küreselde artan petrol fiyatları hem de kurdaki artış, yurt içindeki akaryakıt fiyatlarına da yansıyor. Neredeyse her gün gelen zamların ardından benzinin litre fiyatı 30 liraya dayandı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) ise 13 Haziran’da bir zam beklentisi olmadığını açıkladı.

Konuya ilişkin çıkan haberlere dair paylaşım yapan kurum, “Sosyal medyada ve bazı basın organlarında bugün motorine 2,60 TL/LT zam geleceği bilgisi yayılmaktadır. Bugün için herhangi bir ürüne zam beklentisi yoktur. Yarın için ise bugün piyasalarda oluşacak değerler belirleyici olacaktır.” şeklinde zorunlu bilgilendirmede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.