Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın Çöküşünü Bekleyen Euro Bölgesi’ne Putin’den Kötü Haber

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus ekonomisi hakkında yorumda bulunarak yeni bir modele göre kalkınmaya başladığına dikkat çekti. Detaylar haberde;
Rusya’nın Çöküşünü Bekleyen Euro Bölgesi’ne Putin’den Kötü Haber
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Rus ekonomisini değerlendirdi. Putin, ülke ekonomisinin tamamen farklı bir nitelik kazandığını ve yeni modele göre kalkındığını ileri sürdü. Bu süreçte Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin önemine vurguda bulundu.

Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kongresinde açıklamalarda bulunan Putin, iş dünyasının aktif ve yapıcı tutumuna özellikle ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Batı Pazarı Rusya’da Kapatıldı, Telafi Süreci Başladı

Rusya’nın haksız Ukrayna işgali sebebiyle uygulanan yaptırımlar nedeniyle Batılı pazarların kapatıldığını anımsatan Putin, sürecin telafi edilmeye başlandığını bildirdi. Dünyanın hızlı gelişen bölgelerindeki ülkelerle ticari temasların genişletildiğini ekledi.

Yaptığı açıklamada 2022 yılında Rusya’nın dış ticaret hacminin yüzde 8,1 artarak 850 milyar dolara yükseldiğini anımsatan Putin, ihracatın yüzde 19,9 arttığını ve ithalatınsa yüzde 11,7 azaldığını belirtti.

Ciddi dış baskı koşullarında ülkede kalmayı tercih ederek yatırım ve ticaret zincirlerini yeniden yapılandırmayı tercih edenlere işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Enflasyonu Euro Bölgesi’nden Düşük Olacak

Putin, tercihi bu yönde yapanların iyi niyetli dış partnerlerle yeni iş birliği alanları açmayı başaran şirketlerin ülkeyi terk edip hasımlara tavsiye verenlerden daha akıllı olduğunu öne sürdü.

Açıklamalarıyla dikkat çeken Putin, Rusya’daki enflasyonun Rus ekonomisinin çöküşünü bekleyen Euro Bölgesi ülkelerinden daha düşük olacağını savundu.

Rusya Enflasyonu Yüzde 4’ün Altına Düşecek

Ülkedeki enflasyona da değinen Rus lideri, Mart 2023 sonu itibarıyla enflasyonun hedefledikleri yüzde 4 seviyesinin altında gerçekleşeceğini öne sürerek şöyle konuştu;

“Karşılaştırma için söylersek Rusya’da enflasyon, aralıksız olarak Rus ekonomisinin çöküşünü bekleyen Euro Bölgesi ülkelerinden daha düşük olacak.”

Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Şubat ayı birinci okumasında yıllık bazda yüzde 8,5 olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın