Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Düşse de Tahminlerden Fazla Geldi

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon, Şubat flaş okumalarında piyasanın tahmin ettiğinden daha yüksek geldi.
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Düşse de Tahminlerden Fazla Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin enflasyon ve işsizlik rakamlarını açıkladı. İşsizlik Ocak ayında yüzde 6,7’ye yükselerek tahminleri aşarken, enflasyonda da piyasa beklentisinin üzerinde bir rakam açıklandı.

Rapora göre Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi (TÜFE), birinci okumalara göre yıllık bazda yüzde 8,5 oranında gerçekleşti. Ocak ayındaki yüzde 8,6’dan düşüş olsa da piyasa beklentilerinden daha fazla bir oran açıklandı.

Beklentiler Şubat ayında yıllık enflasyonun yüzde 8,2 olmasını işaret ediyordu. Bugünkü açıklanan rakamların ardından, 17 Mart’ta açıklanacak olan nihai okumalarda beklenti yüzde 8,6 olarak belirlendi.

Euro Bölgesi’nde TÜFE Aylık Bazda Yüzde 0,8 Arttı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Eurostat

Şubat ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artış gösterdi. Çekirdek enflasyon bir ay öncesine kıyasla yüzde 0,8, bir yıl öncesinin aynı dönemine kıyasla yüzde 5,6 oranında artış gösterdi. Çekirdek enflasyon böylelikle tüm zamanların en yüksek artışını gerçekleştirmiş oldu.

Genel enflasyonun temel bileşenlerinden gıda, alkol ve tütün grubunda artış yukarı yönde etki yarattı. Bu grupta enflasyon yıllık olarak yüzde 15’e yükseldi. Ocak ayında yüzde 14,1 olmuştu. Enerji grubunda yıllık enflasyon yüzde 13,7, enerji dışı sanayi mallarında yüzde 6,8, hizmet grubunda yüzde 4,8 arttı.

GCM Yatırım Banner

Letonya yüzde 20,1 ile yıllık enflasyonun en fazla olduğu ülke oldu. Onu yüzde 17,8’le Estonya, yüzde 17,2’yle Litvanya, yüzde 15,5 Slovakya, yüzde 11,7’yle Hırvatistan izledi.

Yıllık enflasyon Belçika’da yüzde 5,5, Almanya’da yüzde 9,3, İrlanda’da yüzde 8, Yunanistan’da yüzde 6,5, İspanya’da yüzde 6,1, Fransa’da yüzde 7,2, İtalya’da yüzde 9,9, Lüksemburg’da yüzde 4,8 ve Hollanda’da yüzde 8,9 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.