Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lagarde’dan Enflasyon Verisi Öncesi Faiz Açıklaması: Daha Fazlası Mümkün

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, açıklanacak TÜFE verilerinin öncesinde faiz politikasına yönelik açıklamalarda bulundu.
Lagarde’dan Enflasyon Verisi Öncesi Faiz Açıklaması: Daha Fazlası Mümkün
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya son dönemde yüksek enflasyonun etkisine maruz kalırken, merkez bankaları faiz silahını kullanmaktan çekinmiyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, gelen verilere bağlı olarak Mart ayından sonra yeni faiz artırımlarının mümkün olduğunu söyledi.

Faiz oranlarındaki artışların iki hafta içinde planlanan yarım puanlık bir hareketin ötesinde devam etmesi gerekebileceğini sözlerine ekledi. İspanya’da bir televizyon kanalına konuşan Lagarde, “Zamanın bu noktasında, bu yolda devam etmemiz mümkün. Her toplantıda hangi miktarda olduğunu şu anda söylemek imkansız.” diye konuştu.

Mart ayındaki zammı hem gerekli hem de çok muhtemel olarak nitelendirerek, politika yapıcıların enflasyonu şu ankinin dört katından fazla olan yüzde 2 hedefine döndürmek için her şeyi yapacaklarını söyledi.

ECB’den Faiz Beklentisi Arttı

Yetkililer bu hafta Avrupa’dan beklenenden güçlü gelen verilerin ardından enflasyonla mücadele çabalarını sürdürürken, ECB başkanı 50 baz puanlık ikinci bir faiz artırımına başkanlık edecek. Yatırımcılar mevduat faizinin şu anki yüzde 2,5 seviyesinden yüzde 4’e yükselmesini bekliyor.

Lagarde borçlanma maliyetlerinin ekonomik aktiviteyi kısıtlayıcı seviyelerde kalması gerekeceğini ve enflasyon hedefte garanti altına alınana kadar düşürülemeyeceğini söyledi. ECB Başkanı, “Kesin olan şu ki, enflasyonu tekrar yüzde 2’ye getirmek için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Lagarde’ın açıklaması, Euro Bölgesi’nde açıklanacak Şubat ayı enflasyon verisinin öncesinde geldi. Ön okumalara göre yıllık bazdaki enflasyonun yüzde 8,2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Enflasyon bir önceki ay yüzde 8,6 oranında açıklanmıştı.

ECB geçen ay yaptığı son toplantısında, 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmiş ve politika faizini yüzde 3 seviyesine çıkarmıştı. Bu faizleri 2008’den bu yana en yüksek seviyeye taşıyan bir adım oldu. Mart ayında yapılacak toplantıda da 50 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı sinyali verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın