Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’nın 3. Dünya Savaşı Açıklamasına Çin’den Tepki!

Rusya'dan gelen 3. Dünya Savaşı yorumu gündemde yankı uyandırırken Çin konuyla ilgili değerlendirmesiyle dikkat çekti. Detaylar haberde;
Rusya’nın 3. Dünya Savaşı Açıklamasına Çin’den Tepki!
HABER GİRİŞ

Rusya’dan gelen 3. Dünya Savaşı açıklaması endişeleri artırırken Çin’in yorumu gündeme geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü basın toplantısında kimsenin Üçüncü Dünya Savaşı’nı istemediğini vurguladı.

İlgili tüm tarafları sakin kalmaya ve Avrupa’nın daha büyük bir bedel ödemesini önlemek için temkinli davranmaya çağırmasıyla da dikkat çekti.

Çin 3 Dünya Savaşı’nı Nasıl Değerlendirdi?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalindeki duruşu nedeniyle birçok kez sorgulanan Çin, Kremlin’i karşısına almamasının yanında ülke ile iş birliğini artırmasıyla konuşuldu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik operasyonlarını işgal olarak tanımlamayı reddettiği gibi Birleşmiş Milletler’de ülkeyi kınama tasarısında da çekimser kaldı.

Uygulanan yaptırımlara da karşı çıkan Çin, birçok kez Kremlin yanlısı açıklamada bulundu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dahil birçok üst düzey diplomatın Rusya ile temaslar nedeniyle uyardığı Çin, bugün 3. Dünya Savaşı açıklamasıyla dikkat çekti.

Pekin Sözcüsü Wang Wenbin’in açıklamaları Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un uyarılarının üzerine geldi.

GCM Yatırım Banner

Wenbin, kimsenin 3. Dünya Savaşı’nın patlak verdiğini görmek istemediğini ve Çin’in Ukrayna’daki ihtilafın diplomasi yoluyla çözülmesini desteklediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Tüm taraflar, çatışmanın tırmanmasını önlemek, Avrupa ve dünyanın daha büyük bir bedel ödemesini önlemek için öncelikle diyalog ve müzakereyi desteklemelidir.”

Wenbin bu açıklamaları Çin Dışişleri Bakanlığı’nın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un 3. Dünya Savaşı’nın başlama tehdidi hakkındaki son görüşlerini nasıl değerlendirdiği hakkında soruyu yanıtlarken yaptı. Ukrayna’da devam eden düşmanlıkların uzamasına izin verilmemesi gerektiğini belirten Wenbin, Ukrayna ihtilafının sadece Avrupa’yı değil, tüm dünyayı etkileyebileceğine atıfla bunun önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.