Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Wikipedia’ya Milyonluk Para Cezası

Wikipedia, Ukrayna'daki çatışmalarla ilgili sahte bilgileri aktardığı gerekçesiyle Roskomnadzor tarafından açılan dava sonucunda para cezası aldı.
Rusya’dan Wikipedia’ya Milyonluk Para Cezası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Wikimedia Foundation’a Wikipedia’daki sahte bilgileri silmediği gerekçesiyle açtığı dava sonuçlandı.

Roskomnadzor’un, Wikimedia Foundation’a karşı açtığı dava Moskova’daki bir mahkemede görüldü. Mahkeme Ukrayna’daki çatışmalara ilişkin sahte bilgileri silmediği gerekçesiyle Wikimedia Foundation’a 1,5 milyon ruble para cezası verdi.

Wikipedia ise söz konusu bilgilerin açık kaynaklar ve uluslararası örgütlerden alındığını savundu. Daha önce Wikipedia’ya benzer gerekçeler ile çeşitli para cezaları verilmişti.

Rusya Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanı Maksut Şadayev, yakın bir zamanda konuya dair dikkat çeken bir açıklamada bulunmuştu. Wikipedia’ya erişim yasağı getirmeyi henüz planlamadıklarını söylemişti.

Bundan tam bir yıl önce Roskomnadzor, yine aynı nedenlerden dolayı Wikipedia’yı suçlamıştı. Kurum, Ukrayna’daki durum hakkında “kamu yararına yanlış bilgiler içeren materyali” ifadesini, kaldırmasını istemişti.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.